DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK GİRİSİMCİLİK HABERLER TEKNOLOJİ TÜRKİYE

Son zamanlardaki Türkiye’deki en büyük yatırım Garajyeri’ne geldi

Yurdumuzda girişimcilik her geçen gün yeni boyutlar kazanmaya devam ediyor. Girişimciler orijinal fikirlerle yatırım yelpazelerini genişlettikleri gibi başkalarına da kazandırıyor. Kapıda duran arabasını Garajyeri platformu üstünden başka bir alıcıya kiralama temeline dayalı sistemde, kiralama geliri bir senede 500 bin TL’yi aştı.

Toplamda 900 bin dolarlık yatırımla kurulan Garajyeri, ilk yıl 4 milyon TL’lik kiralama hacmine ulaştı. Platform, 2017 Ocak ayında yeni yatırımcı turuna çıkıyor. Ayda 1.000 TL garantili kira girdisi sunan platforma üye olanlar yaklaşık 8 ayda 30 bin TL benzeri rakamlar kazanıyor.

Daha uygun fiyat ve daha geniş ürün çeşitliliğiyle geleneksel rent-a-car şirketlerinden ayrılan Garajyeri’nde hem aracını kiraya verenler hem de otomobil kiralayanlar kazanıyor. Garajyeri ile araçlarını kiraya verenlerin bugüne kadar kazandıkları toplam ilave gelir ise 500 bin TL’nin üstünde.

Ocak 2015’te, Hummingbird Ventures, Nevzat Aydın ve Doğa Girişim’den toplamda 900 bin dolarlık yatırımla 17 kişilik ekiple kurulan Garajyeri ilk yılında 4 milyon TL’lik kiralama hacmine ulaştı. 2017 Ocak ayında yeni yatırımcı turuna çıkacak olan Garajyeri’nin hedefinde Rusya, Dubai ve Katar ülkeleninin fonları var.

Vasıta kiralama

Türkiye’de daha önce hiç denenmemiş, dünyada benzerlerinin de sayılı bulunduğu insandan kişiye araç kiralama fikriyle doğan Garajyeri; şu anda 100 binden fazla üyesi olan Yolyola.com kurucu ekibinden Arda Aşkın, güven özyurt ve Erman çağıral bir araya gelerek kuruldu. Mayıs 2015’te kullanıma açılan Garajyeri şu anda istanbul’da 250 araçla hizmet veriyor. Kuruluşundan bu güne kadar binlerce aracın kayıt olduğu ve yavaş yavaş aktif bir duruma getirildiği Garajyeri’nin 2017 hedefi ise bin araçla hizmet vermek. Aşkın’ın hayali ise 81 ilde her mahallede 5 otomobile ulaşmak.

İlk ayda yüzde 100 gelişme

Garajyeri CEO’su Arda Aşkın; “ Araca ihtiyacınız olduğunda, şehir merkezlerindeki rent-a-car firmalarına gitmek ve ihtiyacınıza yönelik marka ve modelde araç bulmakta zorlanıyordunuz. Mahallede boşta duran araçları kullanabilmenin bir yolu olmalı fikrinden yola çıkarak ve kaynakların ortak kullanımına olan ilgimiz itibariyle

Garajyeri’ni hayata geçirdik. Türkiye’de paylaşım ekonomisine yeni bir boyut kazandırarak kişilerin boşta duran araçlarından üzerinden ek gelir elde etmelerini sağlamayı ve böylelikle her yıl artan araç alımından kaynaklanan çevre kirliliğini azaltmayı hedefliyoruz. Kiralanan her araç yardımıyla trafikten yaklaşık 9 ile 13 arasında araç çekilmiş olmaktadır ve bu da 46 bin kilogram karbon salınımının önüne geçiyor. Anlık ihtiyaçla devinim edecek kullanıcılar Android ve iOs mobil uygulamaları ile otomobil kiralayabiliyor. Rent-a-car alanı dünyada büyürken Türkiye’de bu açıdan büyük bir açık mevcut. Türkiye’de bu işi yapan insanlar araç kiralama hizmetini mahalle aralarında güven oluşturmayan yöntemlerle yürütmüşler. hal böyle olunca rent-a-car konusunda kullanıcılarda büyük bir güvensizlik sıkıntısı yapılmış. Bu nedenle biz öncelikle Garajyeri şekilde, daha müsait fiyata, daha güvenilir koşullarda, ihtiyacınız oranında ve yakın çevrenizden vasıta kiralama deneyimi sunuyoruz. ilk aydan itibaren yüzde 100 büyüme yakalamamamız da bunu başardığımızın bir kanıtı.” biçiminde konuştu.

Kira bedelini araç sahibi belirliyor

on yaşını geçmeyen vasıtaların kayıt yapıldığı sistemde; mecbur trafik sigortası yaptırmış olan vasıta sahipleri, TC kimlik numaralarını, cep telefonu numaralarını, ıBAN numaralarını, e-posta adreslerini ve ruhsat teferruatları gibi esas verileri siteye giriyor. Verilen bilgilerin doğruluğu denetim edildikten sonra üyelikleri onaylanıyor. vasıta kiralamak isteyenler de tıpkı şekilde bilgilerini sisteme girerek platforma üye oluyor. bununla birlikte, ehliyet puanı yeterliliği ve Facebook ile giriş gibi bir takım ek zorunlulukların bulunduğu sistemde araçların saatlik yahut gündelik kira fiyatlarını vasıta malikleri belirliyor.

vasıta kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar üstünden, fiyat, model ve mesafe açısından en müsait olan araca istekte bulunuyor. arzu onayladığında, kiracı Garajyeri üstünden ödeme yapıyor ve anahtarı elden teslim almaktadır. vasıta iade edilene kadar Garajyeri hesabında tutulan kiralama bedeli, teslimatla beraber vasıta sahibine aktarılıyor.

Günlük kira ortalama 70 TL’den başlıyor

Aşkın; “yurdumuzda azami ekonomik sınıfı araçlar tercih ediliyor. Yakıt açısından da tıpkı biçimde diesel yakıtlı olanlar tercih sebebi şeklinde. Bu vasıtaların gündelik ortalama kiralama bedeli 70 TL’dir. araç modeline göre fiyatlar bin TL’ye kadar çıkabiliyor. En üst kira bedeline sahip olan Porsche Cayenne’nin günlük kiralama bedeli 1.052 TL. Sistem olabildiğince kazançlı. Bir ayda 15 gün kiraya eda ise asgari ücrete denk gelmektedir. örnek olarak 8 ayda 30 bin TL kazanan bir kullanıcımız mevcut. Bir araçla başlanmıştır şuan 6 vasıtası sistemde mevcut.” dedi.

 

İlginizi çekebilecek yazılar !

busmini.com

Kağıt Çamuru’nu Geri Dönüştüren Proje 500 Bin Euro Yatırım Aldı.

İnternet Girişimciliği ve Melek Yatırımcı

Girişimcilik ve Yatırım Süreçleri

İncir.com, 3 Milyon Dolar Tutarında Yeni Yatırım Aldı

Türk Oyun Sektörü Yazılım İhracatında 400 Milyon Dolar Seviyesine Ulaştı

Antivirüs şirketi BullGuard, ev tipi güvenlik cihazı geliştiren Dojo Labs’ı satın aldı !

Araç çağırma servisi Didi Chuxing, Uber’in Çin operasyonunu satın aldı

Yahoo artık Verizon’un

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*