ETİCARET ALTYAPI

Sunucunuz Hangi Lokasyonda Olmalı

Günümüzde internet ve veri tabanı kavramlarının üst düzey artması ile birlikte sunucu kullanımı da yoğun şekilde artmış halde. Günümüzdeki sunucu miktarı, üç sene öncesi ile kıyaslanacak olursa ortada % 408’lik bir gelişim görüyoruz ki bu rakam da gerçekten epey bir çok şey ifade ediyor. Bir sunucudan yararlanabilmek için ücretini ödeyip sunucuyu satın almak yetmiyor. Sebebi ise bu sunucunun çalışması için güç, online olabilmesi için hat kabloları benzeri kavramlar da olmalıdır. Şayet uçuk kaçık biri değilseniz sanırım siz de sitenizi evde barındırmak yerine bir data center ile anlaşarak sunucunuzu emin ellere teslim etmeyi istersiniz.

Aslına bakılırsa her ülkede yeterli düzeyde olmasa da data centerlar var. Bu veri merkezleri, sizin sunucunuzu almaktadır ve belirli bir ücret karşılığında aylık periyotlarda online konuma getiriyor. Bu sayede siz sunucunuza tam anlamlı 7/24 bir erişim sağlar iken aynı zamanda güvende kalırsınız. Sunucunun lokasyonunu belirleyen kavram da data centerın bulunduğu ülke. Çoğunlukla Türk sunucu sahipleri, daha iyi bir destek ve daha güçlü bir performans alabilmek için yerli data centerları tercih ediyor. Ancak bunun beraberinde gizlenmek arzulayan ve illegal işlere bulaşan sunucu sahipleri ise yakalanmaktan korktukları için yabancı lokasyonlara doğru kaçıyorlar.

Kısacası tam anlamıyla destek alabilmek istiyorsanız yerli lokasyonları tercih etmelisiniz. sebebiyse yurtdışı lokasyonlarda bulunan datacenterlar, ayrıcalıklı ülkedeki müşterilerine tam anlamıyla bir destek veremiyor ve sunucunuzda herhangi bir sıkıntı yaşanırsa datacenterdan bilgilendirmeyi beklemekten diğer hiçbir çareniz bulunmamakta.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*