ETİCARET Genel MOBİL TİCARET YAZARLAR

TASARRUF YAPMA SANATI

Her şeyi yapmanıza rağmen harcamalarınıza dikkat edemiyor, para biriktire miyor musunuz? Hatta bazen daha fazla harcıyor musunuz?  Sizce bunun nedeni ne? Acaba istek ve ihtiyaçlarınızı biliyor musunuz? Öncelikle ne istediğinize karar verin. Fark etmeden evinizi, mutfağınızı, ofisinizi her yeri dolduruyorsunuz.

Çevrenizdeki insanların düşünceleri sizin için önemli mi? Cevabınız hayır ise işimiz kolay; cevabınız evet ise işimiz biraz çetrefilli. Hayatımızda olmazsa olmaz ihtiyaçlarımız vardır. Yiyecek,  barınma öncelikle temel ihtiyaçlarımızdandır. Giyim de aslında ihtiyaçtır. Bir pantolonunuz varsa ve yırtılırsa yenisini almak zorunlu ihtiyaçtır. Ama renk renk pantolonlar ise isteğe girer. Burada karar size düşer, bunları bir düşünün. Size almayın demiyorum ama abartmaya gerek yok.

Tabi birde evlerimiz var. Başka ülkelerde evler küçücük; bizde ise metrekareler büyük olmalıdır. Sebebi onun evi büyük, bizimki daha büyük olmalı. Salon takımları, yemek takımları, oturma gurupları olmazsa olmazlar. Sanki bunlar olmazsa ev ev değil. İnsanlarımız elindeki kaynakları verimli kullanamamaktadır. Evlere alınan yorganlar, yastıklar, battaniyeler sanki otel işletmecisiyiz. Sizin evinizde ne kadar var. Hepimizin kanında bu var itiraf edelim. Annemin evinde geçen saydım on tane battaniye var. Bazısı hiç açılmamış. Ne gereği var.

Size tavsiyelerim.

  • İlk önceliğiniz kullanmayacağınız bir şeyi almayınız, bizde alıp sonra kullanırım düşüncesi çok yaygın uygunken alayım olmazsa olmazımız. Bunlara aldanmayın.
  • Çevrenizdeki seslere takılmayın. Ay geçen Suzanlara gittim. Tek bir tane kahve takımı varmış her gittiğinde o takımdan kahve içiyoruz. Aman ne olacak sen eline bir şeyler geçmesini istiyorsan biraz az harcayacaksın; seslere kulaklarını kapatacaksın.
  • Giyeceklere fazla para harcamayın, almayın demiyorum alın ama birden değil nasıl mı? Tabiî ki bir kalem ve silgi alın elinize. Buraya bir yılda ihtiyacınız olacak şeyleri yazın tabiî ki kredi çekmeyeceğiz onları öncelik sırasına koyun. Örneğin kış ayındayız şuan, yazın tatil planlarınız var ve bir mayoya ihtiyacınız var. Eğer çarşıya çıkıyorsanız kış ayında olsa bile bu ihtiyacınıza bakabilirsiniz. Unutmayın bakmak sizin en doğal hakkınız. Kesinlikle size istemediğiniz şeyleri aldıracak satış temsilcileriyle konuşmayın. Mağazaya girdiğinizde şöyle bir bakacağım deyin. Baktığınıza uygun bir şey yoksa alınması için daha iyi bir gün gelecektir diye düşünüp çıkın. İnsanların sizi etkilemesine izin vermeyin. Size önerilerimden biri satış temsilcilerinden etkileniyorsanız internete başvurmanız. İyi bir internet kullanıcısı iseniz birkaç alışveriş sitesine üye olunuz. Almayı düşündüğünüz şeyler için haftada bir kez göz atın. Ama sitelerin sizi cezp etmesine izin vermeyin. Zaman içerisinde hangi sitede hangi markanın ne zaman indirimler hangi aralıklarda ve nasıl olduğunu bildiğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca ürün aldığınız sitelerin güvenli olması çok önemli. Gelen ürünleri kontrol edip alın. Olmayan ürünleri, geri gönderin bu ürün olmadı gönderirsem ayıp mı olur gibi düşüncelere kapılmayın. Bu onların işi ve para kolay kazanılmıyor.
  • Eğlenmeye para harcarken öncelikle zevk aldığınız şeyleri seçin. Sinema mı? Piknik mi? Konser mi? Arkadaşlarla yenilen bir yemek mi? Bunun önceliği sizin elinizde hepsini tercih ederseniz hem siz, hem bütçeniz yıpranır.

Tavsiyeler benden uygulamalar sizden, her şeyden önce mutlu olmak sizin elinizde. Para önemli değil ama gerekli de bunu unutmayın. Sevgi ile ve para ile kalın…

İndirim kuponları sayfası için tıklayınız

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

Jasminsea

İlkokul yıllarımdan itibaren farklı bakış açılarıyla öğretmenlerimin dikkatini çektim.Çevremde alışveriş söz konusu olunca her şeyin en uygunu bulacak kişi oldum.Hiç bir zaman boşa harcayacak param olmadı.Çünkü ben günlük işlerde çalışıp geçinen bir babanın kızıydım.Yıllar geçse de bazı özelliklerim duruyor.İşe başladığım dönemlerde keşfettim, İnternet alışverişini.Yokluk dönemlerinde fahiş fiyatlardan kurtulmamı sağlayan bir sistem.Hayatımızı kolaylaştıran şeylere fırsat vermeliyiz.Hayatı yaşayarak geçirmeyi seven biriyim.Yazdıklarım kendi tecrübelerimdir. Beğenmezseniz bile aklınızın bir köşesinde bulunsun.Sevgiyle,sağlıkla ve mutlulukla kalın.

Yorum yaz

*