ETİCARET ETİCARET ALTYAPI SÖZLÜK

Tek Ürün E-ticaret Sitesi Nedir?

tek ürün eticaret nedir

Tek ürün e-ticaret sitesi, bünyesinde sadece bir ürün bulunduran sitelerdir. Bu siteler sade ve ürün odaklı bir anlatımla tek ürünün özelliklerini ziyaretçilerine en iyi şekilde sunmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda tek ürün sitelerinde yer alan tüm anlatımlar, görseller, kullanıcı yorumları tek ürün üzerinde yoğunlaşır. Bu da ürünün tüm yönleriyle müşteriye sunulmasını sağlayarak popülerliğini artırmakta böylece istenilen satış düzeylerine daha kolay ulaşılmaktadır.

Tek Ürün E-ticaret Sitelerinin Avantajları Nelerdir?

Ziyaretçiler sitenize satışa sunduğunuz tek ürünü satın almak için gelirler. Bu da trafiğin satışa dönüşme oranını artırır.

Tek bir tedarikçi ile çalışırsınız. Böylece e-ticaret sitelerinin en önemli sıkıntılarından olan tedarikçi ilişkileri, yeni tedarikçiler bulma gibi durumların yaratacağı sıkıntılar asgari seviyeye iner.

Sanal postunuz olmadan Paypal aracılığıyla ürün satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Siteniz üzerinden tek ürünün satışı gerçekleştiği için bir tedarikçi ile anlaşmış olmanın yanında reklam, pazarlama, paketleme, kargo, müşteri hizmetleri, istek ve şikâyet gibi konularda standart bir işlem yürütülür. Bu da işlerin başarılı bir şekilde yürütülmesinde büyük avantaj sağlar.

Tek ürün e-ticaret sitenizde farz edelim sadece saç bakım ürünü satılıyorsa SEO anlamında sayfa itibarı yüksek sayfaların hepsiburada, gittigidiyor gibi önüne geçilmesi çok kolay değil. Fakat bu firmaların önem vermeyerek satışa sunmadığı ürün kategorilerinde doğru SEO çalışmaları ile öne çıkmak mümkün olabilir. Dolayısıyla tek ürün sitenizde bu tarz ürünlerin satışına odaklanmanız faydalı olacaktır.

Tek Ürün Sitelerinde Hangi Ürünler Satılabilir?

Kişisel bakım ürünleri, Bitkisel ürünler, Medikal gibi ürünler tek ürün siteleri için uygun görünüyor. Bununla beraber fark yaratan fikirler ürütmek her alanda olduğu gibi bu alanda da mümkün. Bu da girişimlerin yaratıcılığına kalıyor.

Tek Ürün Satış Sitelerinin Dezavantajları Nelerdir?

Tek ürün e-ticaret sitelerinin tek başlarına büyük paralar kazanması çok mümkün değildir. Bu nedenle tek ürün satışı üzerine odaklanan kişiler, bu satışlarını farklı tek ürün satış siteleri üzerinden aynı ürün ya da benzer ürünler ile (Farklı sitelerde farklı tek ürünler ile) çeşitlendirmeleri daha uygun olacaktır.

Bununla beraber tek ürününüzle ilgili tanıtımlar için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu reklam giderleri rekabetin yüksek olduğu alanlarda hatrı sayılır seviyelere ulaştığından tek ürün siteleri için dezavantaj oluşturmaktadır.

Sonuç olarak e-ticaret sektörüne ufak bir yatırım ile başlamak ya da farklılaşmak isteyenler tek ürün siteleri ile sektörde yer edinebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*