ETİCARET GİRİSİMCİLİK HABERLER İNFOGRAFİK MOBİL TİCARET TÜRKİYE

Türkiye’de Mobil Alışveriş Araştırması ve 7 Öneri

“Türkiye’de her 4 kişiden 1’i online alışveriş yaparken, online alışveriş yapan her 3 kişiden 1’i ise mobil alışverişi tercih ediyor. BKM, McKinsey&Company ile birlikte, Ipsos araştırma şirketinin desteğiyle Türkiye’de tüketicilerin mobil alışkanlıklarını incelemek amacıyla 1.550 kişinin katılımıyla “Mobil Alışveriş ve Ödeme Alışkanlıkları” üzerine bir araştırma gerçekleştirildi. Tüketicilerin mobil alışverişi tercih etmesindeki en önemli nedenler pratiklik, hız ve ürün araştırması yapmadaki kolaylık ve kampanya fırsatları olarak öne çıkıyor. Mobilden alınan ürünlerle mağazadan alınanlar kıyaslandığında mobilden alınanların en önemli farkı daha düşük fiyatlı ve kampanyalı ürünler olması. Giyim, elektronik, seyahat ve konaklama ise mobil alışveriş yapanlar en çok tercih ettiği sektörler.”

TÜRKİYE’NİN MOBİL ALIŞKANLIKLARI

İnterneti olan her 4 kişiden 1’i online alışveriş, online alışveriş yapan her 3 kişiden 1’i ise mobil alışveriş yapıyor. Tablet sahiplerinin mobilden alışveriş yapma ihtimali sadece akıllı telefon sahiplerine göre 3 kat daha fazla. Her 2 kişiden 1’i mobil alışverişi hızlı ve kolay olduğu için tercih ediyor.

Mobilden ürün araştırması yapan her 2 kişiden 1’i fiyat karşılaştırması yapıyor. Mobil alışveriş yapan her 5 kişiden 4’ü ödeme yaparken kişisel bilgi hırsızlığından çekiniyor. Bugün mobil alışveriş yapan her 3 kişiden 1’i barkod taraması yaparken, gelecekte her 4 kişiden 3’ü barkod taraması ile ödeme yapmayı düşünüyor.

 2 KİŞİDEN 1’İ GİYİM ALIYOR

Giyim, elektronik, seyahat ve konaklama mobil alışveriş yapanlar arasında en çok tercih edilen sektörler. Mobil alışveriş yapan her 2 kişiden 1’i giyim sektöründe mobil alışveriş yaparken, 3 kişiden 1’i elektronik, 4 kişiden 1’i ise seyahat ve konaklama sektörlerinde alışveriş yapıyor.

 EN YÜKSEK MOBİL SATIN ALMA ORANI YEMEK SİPARİŞLERİNDE

Mobil üzerinden yapılan yemek alışverişinin, 10 kişiden 7’si ödemeyi mobil cihazı aracılığı ile yapmakta. Bu sektörü mobil üzerinden tercih edilme sırası beşincidir.

 MAĞAZADA KARŞILAŞTIRMA YAPILORLAR

Mobil alışveriş yapan tüketicilerin yarısından fazlası alışveriş esnasında mağaza içinde mobil cihazlarını kullanıyor. Mağaza içinde mobil cihaz kullanımı 18-24 yaş arası gençlerde diğer yaş gruplarına göre daha yaygın. Mağaza içinde mobil cihaz kullanan her 2 tüketiciden 1’i fiyat karşılaştırması yaparken, her 3 tüketiciden 1’i ürüne ilişkin yorum okuyor, her 4 tüketiciden 1’i de mobil cihazını kampanya kuponu/promosyonu almak için kullanıyor. Her 5 tüketiciden 1’i mağaza içinde mobil cihazını barkod uygulaması için kullandığını belirtiyor.

MOBİL E TİCARET İÇİN 7 ÖNERİ

 1. DENEYİMİN SORUNSUZ OLMASI

Müşteriyi sıkmadan müşterinin isteği ne ise onu göz önüne alarak geliştirilmeli.

2. ÖZEL UYGULAMALAR GELİŞTİRİLMESİ

Mobil uygulamanın ulaşabiliceği üst sınır test edilmeli.

3. KARŞILAŞTIRMA SEÇENEĞİNİN OLMASI

Tüketicilerin fiyat ve kampanya fırsatlarını karşılaştırmasını kolaylaştıracak çözümler üretmeli.

4. İLETİŞİME ÇOK ÖNEMLİ

Kampanya iletişimini dikkatle yapmalı, bildirim gönderme süresini iyi ayarlamalı.

5. GÜVENLİK ÖN PLANDA OLMALI

Güvenlik değer önerilerinin ve iletişimlerinin vazgeçilmez parçası olmalı.

6. ALTERNATİF ÖDEME SİSTEMLERİ

Barkod taraması yanında alternatif ödeme çözümleri üretmeli.

7. KARGO TAKİBİ

İnternet alışverişlerinde müşterinin en çok sıkıntı duyduğu konu kargoya veriliş süresi, bunun ile ilgili çözümler üretilmesi

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*