DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET GİRİSİMCİLİK MOBİL TİCARET

Türkiye’nin Online Alışveriş Serüveni

online-alisveris

Mağazaların dolaşıp alışveriş yapmanın stresi azalttığı düşünülse de, yoğun iş hayatı insanlara, özellikle kadınlara artık bu fırsatı fazla vermiyor. Kadınların iş hayatına atılmaları ile birlikte gelişen teknolojiye uyum sağlamaları, sanal mağazaların yaygınlaşmasıyla beraber yeni bir alışveriş şekli insanların tercihine sunuldu. Cepten, evden, metrodan veya işyerinden bağlanıp online alışveriş yapmak daha kolay hale geldi.

Önce kuşkuyla yaklaşılan internetten kredi kartı bilgilerini girerek alışveriş yapma fikri, büyük holdinglerin kullanıcılara istedikleri güvenliği sağlamaları ile birlikte yerini çılgın bir tüketime bıraktı. Günümüzde halen internet kullanıcıları genelde büyük ve bilindik sanal mağazalardan alışveriş yapmaktalar. Kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyenler ise paypal, ukash gibi sanal ödeme metotları ile rahat ediyorlar.

2006 yılından bugüne doğru sanal mağazalardan alışveriş yapan insanımızın sayısı on milyonu geçmiş durumda. Peki bu on milyon kişi neler aldılar ve buna bağlı olarak Türkiye’nin online alışveriş trendleri listesi nasıl oluştu?
Ülkemizdeki tüketici profilini incelediğimizde, internetten en fazla satın alınan şeyin elektronik cihazlar olduğu görüldü. Listenin diğer kalemleri ise tekstil ürünleri, ayakkabılar, uçak veya otobüs biletleri ile aksesuarlar yer alıyor. Bu alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemi ise genelde kredi kartı olmuş. Yeri gelmişken Türk halkı internetten alışveriş yapma konusunda aşama kat etmişken, sanal cüzdan kullanma konusunda ise henüz bilinçlenmiş değil.

Bunda güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan büyük internet sitelerinin varlığı etkili oluyor. Oysa ki teknoloji forumları incelendiğinde daha bilinçli kesim olan webmasterlar mutlaka sanal ödeme türlerini tercih ediyorlar ve böylece daha baştan her türlü dolandırıcılığı önlemiş oluyorlar.
Türkiye’nin online alışveriş geçmişi incelendiğinde en büyük payı, bünyesinde birçok farklı ürün çeşidini barındıran büyük şirketlerin aldığı görülüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*