DÜNYADAN ETİCARET HABERLER TÜRKİYE

TÜSİAD e-ticaret raporu yayınlandı (2017)

Türk Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TÜSİAD), “Dijitalleşen Dünya’da Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret ” adlı e-ticaret raporunu yayınladı.

İki çalışma şeklinde sunulan raporda 1.çalışma Yönetici Özeti, 2. Çalışma ise E-ticaret;  Türkiye’den ve dünya penceresinden sektörü özetleyen bir e-ticaret bakışı sunması bakımından oldukça kapsamlı. Nitekim rapor bu anlamda Türkiye e-ticaret sektörünün dünyadaki yerini tespit etmek ve hem kısa hem de uzun vadeli ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşması için yapılması gerekenleri ortaya koymayı amaçlıyor.

E-ticaret raporunda öne çıkan rakamlar

Aşağıda raporun öne çıkan bazı rakamlarını paylaşıyoruz ama en altta söz konusu raporun tamamını incelemeniz tavsiye olunur.

  • Tüketiciler ürün araştırmalarını mobilde, satın almaları ise daha çok masaüstünde yapıyor.
  • Türkiye’de e-ticaretin hacmi 2016 itibarıyla 17,5 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılında %1,7 olan e-ticaretin toplam perakendedeki payı ise %3,5’e yükseldi.
  • Türkiye’de online alışverişin tercih edilmesindeki en önemli etken uygun fiyat beklentisi.
  • Küresel e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1,6 trilyon dolara, toplam perakende içerisindeki payı ise %4,2’den %8,5’e ulaştı. 2021 yılında bu oranın %13 seviyesine ulaşması bekleniyor.
  • 2020 yılında küresel e-ticaret hacminin %64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor. Dünyada, sınırlar ötesi e-ticaret hacmi 400 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sınırlar ötesi e-ticaret büyümesine devam ederek, 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşacak.
  • Türkiye’de klasik perakendecilerin toplam e-ticaret pazarından aldığı pay yaklaşık %30 seviyesinde.
  • Küresel çapta mobilin e-ticaret payı %44 iken Türkiye’de bu oran henüz %19 seviyesinde.
  • 2016 yılı itibarıyla Türkiye’de e-ticaret işlemlerinin yaklaşık %19’u akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleşti. 2021 yılı için bu oranın % 49 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.
  • Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden sadece 1’i online alışveriş yapıyor.

Dijitalleşen Dünyanın İtici Gücü: e-Ticaret – PDF

Dijitalleşen Dünyanın İtici Gücü: e-Ticaret – Yönetici Özeti – PDF

TÜSİAD e-ticaret raporu yayınlandı

Dijital değişim ülkemizdeki CEO’lar için neyi ifade ediyor?

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*