DÜNYADAN HABERLER SOSYAL MEDYA

Twitter ve E-ticaret

 

Twitter’da Dick Costolo’nun istifasının ardından yeni bir dönem başlıyor.

Daha fazla kazanç elde edebileceği kanalları yeniden gözden geçiren twitter, iyiden iyiye e-ticaret sitesine dönmeye hazırlanıyor. Sunduğu içerikler yoluyla ilgili ürünler hakkında fiyat ve özellik bilgisi vermeye başlayacak olan mikro blog sitesi ile bu içeriklerden komisyon almaya başlayacak.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta 2009’dan beri CEO’luk görevini üstlenen Dick Costolo istifa etmiş, bu karar deneyimli yöneticinin, hissedarlar yeterince memnun olmadığı için istifa etmeye zorlandığı dedikodularını ortaya çıkarmıştı. Şu durumda ise dedikodular hiç de asılsız değil gibi görünüyor zira Twitter, Costolo’nun ayrılığından hemen sonra yeni kaynak arayışlarına başladı bile.

Twitter yeni reklam stratejisi kapsamında kullanıcılara “ürün sayfaları” sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların Twitter’da yaptığı aramalar veya takip ettiği kişilerin tweetlerinden ulaşacağı bu ilgili sayfalar, söz konusu ürünlerle ilgili özellilk bilgisi ve satın alma detaylarını gösterecek. Twitter yeni e-ticaret yönteminin ilk örneğini, kasım ayında filmi de çıkacak olan The Martian kitabıyla gösterdi.

Twitter bu uygulamanın tanınması için ilk etapta üreticilerden komisyon almayacak. Ancak zamanla twitter’ın bu yeni uygulamasından ciddi kazançlar elde etmeyi ummuduğu çok açık. Twitter’ın yeni reklam modelinin ne zaman yayına başlayacağı ise merak konusu.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*