SOSYAL MEDYA

Twitter’da Neden Karakter Sınırlaması Var ?


Twitter, hem dünya genelinde hem de Türkiye’de oldukça sık bir şekilde kullanılan sosyal medya platformu. Kuruluşu 2004 yılına dayanan bu sosyal medya platformu, maskotu olan mavi renkli kuş ile anımsanmakta. Kurulduğu günden itibaren pek çok kişi için vazgeçilmez bir mecra haline gelen Twitter, halen de bu popülerliğini sürdürmekte.

Twitter denildiği zaman akla gelen ilk durumlardan birisi, 140 karakter sınırlamasıdır. Daha önce kullanmış olduğunuz sosyal medya platformlarında eminiz ki böylesine bir sınırlama ile karşılaşmadınız. Dolayısıyla Twitter’ın neden bu şekilde bir sınırlama koyduğunu da merak ediyor olabilirsiniz. Aslında pek de sınırlama olarak sayılamasa da daha çok bir zorlama sınıfına giren sebep, işte bu şekilde.

Öncelikle Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey, bugün de var olan projenin büyük bir kısmını kendi kodlama bilgisi ile oluşturmuştur. Dolayısıyla Twitter’in ilk temellerinin, Dorsey tarafından atıldığını söylemek kesinlikle mümkün. Oldukça iyi bir kodlama uzmanı olan Dorsey, sistemde oluşan 255 karakter kısıtlaması sorununu çözememiş. Uzun süreler bu sorun ile uğraşan Dorsey, en sonunda bu sorunu eğlenceli bir hale getirmeye çalışarak 140 harflik bir karakter sınırlaması ortaya koymak istemiş. Bu şekilde kişiler, Twitter’da anlatmak istediklerini çok daha kısa ve öz bir şekilde anlatmaktalar. Kimilerine göre iyi, kimilerine göre kötü olan bu karakter sınırlaması ile ilgili sizin de görüşlerinizi yorum kısmına bekliyoruz.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*