BLOGCULUK DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK GİRİSİMCİLİK İNSAN KAYNAKLARI (İK) KİŞİSEL GELİŞİM TEKNOLOJİ

Zamandan Tasarruf Etmenin 9 Etkili Yöntemi Nedir?

zaman

Sorumlulukların arttığı günümüzde insanların en büyük problemi zaman sıkıntısı olmaya başlamıştır. Yapılması gereken işlerin artması, insanların iki ayağının bir pabuca girmesine neden olmaktadır. 24 saatle sınırlı olan bir güne, sığdırılabilecek olan şeyler malum sınırlıdır. Ancak hayat şartları acımasızlaşmakta ve yapılması gerekenler listesine sürekli yenileri eklenmektedir.

Her şeye rağmen zamandan tasarruf etmenin 9 etkili yöntemi mevcuttur. Birkaç ipucu sayesinden kendimize yeni zaman dilimleri yaratabiliriz. Peki, zamandan tasarruf etmenin 9 etkili yöntemi nedir?

  1. Güne Mümkün Olduğunca Erken Başlamak; Zamandan tasarrufun birincil kuralı güne erken başlamaktır. Ne kadar erken kalkarsanız, sizi o kadar uzun bir gün bekler. Sabahları yataktan kalkmak zor olsa da gerekirse 3, 4 alarm birden kurarak bunu başarmak gerekiyor.
  2. Yarına Bugünden Hazırlanın; Özellikle kadınların ertesi güne, yatmadan önce hazırlık yapmaları en az yarım saatlik tasarruf sağlamaktadır. Kadınlar sabahları en az yarım saat sadece ne giyeceklerini düşünmekle vakit harcamaktadır. Bu nedenle en azından ertesi gün giyilecek kıyafetlerin hazırlanması gerekmektedir.
  3. Organize Hareket Edin; Zamandan tasarruf için plan program şart. Günün verimli şekilde değerlendirilebilmesi için yapılacakların saati saatine not edilmesinde fayda var. Böylece programa sadık kalınarak zamandan da tasarruf sağlanmış olur. Ayrıca not almak, tüm işlerin halledilmesini sağlamaktadır. Yazdığımız için bir işi unutma riski de ortadan kalkar.
  4. Sosyal Medya Hesapları Saatlerinizi Sömürmesin; Sosyal medya farkında olunmasa da tam anlamıyla zaman öğütücüdür. Bir bildirime bakmak için girersiniz ancak saatlerinizi geçirirsiniz. Bu nedenle eğer zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, sosyal medya hesaplarını bekletme moduna almakta fayda var.
  5. Trafik Çilesi; Metropollerde zamanın büyük çoğunluğu trafikte geçmektedir. Trafikte geçen zamanın ölü zaman olmaması adına, süreyi verimli kullanmak için elimizden geleni yapmalıyız. Mümkünse raylı sistem ya da deniz yolu ulaşımı tercih edilmelidir. Kendi aracınızla seyahat edecekseniz, trafik yoğunluğunun olduğu iş çıkış saatlerinde trafiğe girmemek gerekmektedir.
  6. Toplantı Saatleri Gereksiz Yere Uzamasın; Günlük toplantılarda çok fazla vakit harcanmamalıdır. Alınacak notların ve bilgi paylaşımının ardından toplantı bitirilmelidir.
  7. Online Avantajlardan Faydalanın; Online olarak halledilmesi mümkün olan işler, internet üzerinden yapılmalıdır. Böylece en az 1 saatlik kar elde edilmiş olacaktır. Buna en büyük örnek ise alışveriştir. Saatlerce mağaza dolaşmak yerine oturduğumuz yerden bir tıkla istediğimiz ürünü sipariş edebiliriz.
  8. Arkadaşlarınıza Sınırlamalar Getirin; Arkadaşlarınıza sınırlamalar getirin sözü hemen yanlış anlaşılmasın. Arkadaşlarımızla elbette vakit geçirip sohbet edeceğiz bu en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir. Ancak bir kahve için oturduğumuzda, sohbetin çekiciliği yüzünden zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayabiliriz. Bu nedenle 2 saat ya da 3 saat oturacağım şeklinde sınırlamalar koymak gerekmektedir.
  9. Acele İşe Şeytan Karışır; Acele etmek tüm işleri zamanında halletmek değildir. İşleri sakin sakin halletmek daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.
Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*