Bitcoin Futures (Vadeli İşlem) Nedir? 10 Aralık’ta başladı

 

Pazar gecesi başlayan vadeli işlemler, merkezi Amerika’nın Chicago kentinde bulunan borsada “Chicago Board Options Exchange (CBOE)”‘de  işlem görmeye başladı.

Bir ay vadeli Bitcoin kontratları Türkiye saatiyle 03’te 15.460 dolardan açıldı, kısa süreli bir düşüşten sonra tekrar yükselişe geçti. Türkiye saatiyle 09:30 itibariyle 2.369 kontrat yapılmıştır.

Uzmanlar, Bitcoin’in denetlenemeyen yapısı nedeniyle ortaya çıkan risklerin, vadeli işlemler için sıkıntı olacağı düşünüyorlardı.

Vadeli Bitcoin işlemleri nasıl çalışıyor?

Diyelim ki Bitcoin fiyatı şu an 18.000 dolar ve üç ay sonra Bitcoin fiyatının 28.000 dolar olacağını öngörüyorsunuz. Birisi ile 24.000 dolarlık bir fiyatla futures (vadeli işlem) kontratı imzalamayı teklif ediyor. Bu üç aylık zaman dilimi içerisinde Bitcoin’in fiyatı öngördüğünüz tahmin yönünde ilerleyip 24.000 doları aşarsa, diyelim 28.000 dolar oldu, siz Bitcoin’i güncel fiyatından daha ucuza, 24.000 dolara almış olacaksınız ve kar elde edeceksiniz.  Tabii ki tam tersi senaryo da geçerli, oldu da Bitcoin’in fiyatı yükselmedi, bu sefer güncel fiyatından daha fazla bir ücret ödemiş olacaksınız.

Bir başka senaryo da futures kontratlarını satmaya yönelik. Örnek olarak, Bitcoin’in değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz ve birisi  ile Bitcoin’in fiyatının üç ay sonra 24.000 dolardan fazla olacağına dair bir sözleşme imzaladınız. Bundan 3 ay sonra Bitcoin’in fiyatı 19.500 dolara yükselmiş ise bu fiyattan satın alıp sözleşmeyi imzalayan kişiye sözleşme fiyatı olan 24.000’e satabiliyor olacaksınız dolayısıyla kazanç sağlayacaksınız. Diğer bir olasılık ise Bitcoin fiyatının o tarihte 28.000 dolar olması, o zaman ise zarar etmiş olacaksınız.