Çiçek balı nedir? Organik olması neden önemlidir?

eskişehir_çiçek_balı

 

Çiçek balı florası batı Anadolu’nun Eskişehir’in yüksek dağlarında yetişen orman havası olan oksijeni bol kekik, geven, yonca çeşitli kir çiçeklerinin bol olduğu ortamda beslenen arılardan alınarak üretilen, tamimiyle katkısız doğal bal türüdür.

Ham maddesi, nektar denilen bal özüdür. Çiçeklerin salgıladıkları nektarın bal olabilmesi için, arıların bazı reaksiyonlardan balı geçirmesi gerekmektedir. Arı genellikle tek çeşit çiçekten nektar toplar. Yani arılar ilk olarak hangi çiçek türünden toplamaya başladıysa, hep o türden çiçekleri dolaşarak toplarlar.

Önemli bir besin maddesidir. Yaşantımızda günlük  kullanılır. Enerji değeri, son derece yüksektir. Toplandığı çiçeklere göre koku, lezzet ve renk farklılığı gözlenebilir.

İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve maddeler güçlü besin kaynağıdır. En önemli özelliği  de içerisinde bakteri bulundurmaz. Bakteriler için bir yok edici gibi kullanılabilir. Kalitesin de çiçek ve yüksekliğin çeşidinin olması çok önemlidir.

çiçek balı 2

Halkımız tarafından iyi tanınmayan bir besin maddesidir. En önemli örnek ise çiçek balının kristalleşmesidir. Çiçek balı doğal olduğundan kristalleşir. Kristalleşmeye neden olan,  içindeki polenler ve çiçek oranının fazlalığıdır. Her doğal ve saf Çiçek balı bir süre sonra kristalleşir. Donmayan bal glikozdur. Halk tabiriyle merdiven altı balıdır. Marketlerde göze hoş gelsin (Kristalleşmesin diye) 60 ile 90 derece arasında kaynatılarak satılan balların içerisindeki tüm vitamin ve mineraller özelliklerini kaybederler.

1’er kiloluk kavanozlarda muhafaza edilmiş ve alıcılarını beklemektedir.

İletişim: +90 546 682 1097