E-Ticarette Kendi Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

Marka-Bilinirliliğinin-

E-Ticaret son yılların en hızlı büyüyen iş kollarından biridir. İnternet üzerinden alışveriş artık yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bununla birlikte binlerce e-ticaret sitesi açılmıştır. E-ticaret firmalarını birbirlerinden ayıran en önemli etken markalaşmadır. E-Ticaret firmalarını zorlayan süreçlerden biri de marka yaratma sürecidir. Özellikle bir süredir pazarda olan ve hedef kitleye ulaşamamış firmalar ile yeni kurulmuş olan firmalar için markalaşma süreci zorlu bir süreçtir. Bir firmanın e-ticarette kendi markasını yaratmak için bazı yöntemler uygulaması gerekir. Bu yöntemleri uygulamak firmanın hem kendini hem de yaptığı işi tüketicilere daha kolay anlatmasını sağlar.

Marka Oluşturma Nedir?

Markalaşma, bir firmanın ürünlerinin, tüketici gözüyle dışarıdan nasıl göründüğü ile ilgilidir. Firmanın yapmış olduğu reklamlar ve pazarlama çalışmaları sayesinde, tüketicilerin gözünde belirli bir imajı olur. E-Ticarette marka oluşturmanın amacı, firmanın hikayesi, ürünleri ve şirketin temel aldığı noktaları, tüketicilere en iyi şekilde yansıtabilmek ve oluşturulan marka ile uzun vadede sadık müşteriler edinmektir.

Marka Oluşturmanın Temelleri Nelerdir?

Firma kendi markasını yaratmadan önce, bu kavram üzerinde çalışmalıdır. E-Ticarette marka oluşturmanın temelleri kavramalıdır ki, bu çalışmalar sonucu oluşturulacak olan stratejilerin daha sağlam olmasını sağlar. Bu temelleri anlamak için firma kendisine önce aşağıdaki soruları sormalıdır:

l Firmanın bir hedefi ve vizyonu var mı?

l Mevcutta bulunan müşteriler e-ticaret firması hakkında ne düşünüyor?

l Firma, tüketicilerin hangi problem ve sorunlarını çözüyor?

l Firmanın tüketici hedef kitlesi marka hakkında ne düşünüyor?

l Firmanın sunduğu hizmetlerin nasıl bir standardı bulunuyor ve bu standartlar, diğer rakip firmaların ne kadar altında ya da üstünde?

Firmanın kendi markasını oluşturmadan önce bu sorulara yanıt vermesi gerekiyor. Bu sorulara verilen cevaplar, firmanın hem kendisini tanımasını hem de tüketicilerin firma hakkında neler düşündüğünü anlamayı sağlıyor. Firma kendi markasını oluştururken; dikkat çekici ve tecrübeli bir kişi elinden çıkmış bir logo tasarlamalıdır. Hedef tüketici kitlesinin aktif olduğu sosyal ağlar üzerinde firma hesapları alınmalıdır. Ayrıca, tüm platformlarda yaklaşım aynı olmalı ve aynı dil kullanılmalıdır. Tüm bunların ardından markanın öne çıkarılması için stratejilere geçilebilir.

Firmayı Rakiplerden Ayıran Özellikler Belirlenmelidir

Firma kendini rekabetten sıyırmalı ve tüketicilerin gözünde iyi bir yere gelebilmek için, rakip firmalara göre ne gibi farklılıkları olduğunu ortaya koymalıdır. Ürün kalitesi, müşteri hizmetlerinde sağlanan destek hizmetler gibi rakiplerde olmayan hizmetler olabilir. Burada en önemli nokta, rakiplere göre ne gibi farklılıkların olduğunu ortaya koymaktır. Online ortamda fiyat politikası en büyük rekabet aracıdır. Bu nedenle fiyat avantajı çok iyi kullanılmalıdır. Fiyat politikası ön plana çıksa da, kurulacak olan sitenin tasarımı da önemlidir. Göze hoş gelen ve kullanıcı dostu tasarımlar rekabette ön plana çıkmaktadır.

Marka ve Ürünler

Bir pazarlama aracı olarak ürün kalitesinin kullanılması, etkili yöntemlerden biridir. Kaliteli ürün tüketiciler için önemlidir. Tüketiciler online alışverişlerde ürünlerin kalitesine güvenmek isterler. Tüketiciye ürünün kaliteli olduğunu anlatabilmek için iyi bir pazarlama çalışması yapılması gerekir. Kaliteli ürünler ve markayı bağdaştırmak, tüketicinin gözünde firmayı daha değerli hale getirir.

Müşteri Hizmetleri

Firmaları birbirinden ayıran en büyük özelliklerden birisi de satış öncesi ve satış sonrası sunulan müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetleri yönetimini iyi yaparak kaliteli ve kusursuz bir müşteri hizmeti sunmak, sadık tüketici kitlesi oluşturulmasına yardımcı olur. Tüketicilerin çoğu online alışveriş sitelerine temkinli yaklaşmaktadırlar. Hatta daha önce alışveriş yapmadıkları firmalara daha da mesafelidirler. İşte burada güvenilir ve kusursuz bir müşteri hizmetleri devreye girmektedir. Satış öncesi ve satış sonrası müşterilerin sorularına cevap vermek, sorunlarıyla ilgilenmek ve onlara yardımcı olmak, marka imajının güçlenmesini ve sadık müşteriler yaratılmasını sağlar.

Pazarlama ve Reklam Stratejileri

E-Ticarette pazarlama ve reklam çalışmaları planlı bir şekilde ele alınırsa, markalaşma süreci de iyi yönetilmiş olur. Marka oluşturmanın temelleri için firmanın kendine sorular sorması ve bu sorulara vereceği cevapları, tüketicilere yansıtarak en iyi pazarlama stratejileri oluşturmalıdır. Geliştirilen bu stratejiler ile tüketicileri e-ticaret sitesine çekerek satışları arttırmak için çeşitli reklam kampanyaları oluşturulmalıdır. Firmanın markasını güçlendirmek için doğru pazarlama ve reklam stratejileri hazırlamalı ve marka bilinirliği yaratarak sadık kitlelere ulaşmalıdır. Bu nedenle markalaşma sürecinde reklam ve pazarlama stratejileri bu yönde ilerlemelidir

İlgili Makale

Adım Adım E-Ticaret