Fatih Projesi Ağı Engeli Kaldırma (MEB)

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu Fatih projesi, her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Hatırlayacaksınız ki kısa bir süre öncesinde oldukça çok değişik okulda tablet ve akıllı tahtalar talebe ve sınıflar ile buluşmuştu. Kısacası bu projenin en büyük hedeflerinden birisi, eğitim ile teknolojiyi aynı erek altında birleştirerek teknolojinin yararlı taraflarını öğrencilere göstermek.
Proje kapsamında üretilecek olan tabletlerin süratli üretimi ile alakalı de “General Mobile” markası ile anlaşılmıştı. Model ve özellik detaylarının belirlenmesinin ardından ürünler seri bir şekilde üretilmeye ve öğrencilere dağıtılmaya başladı. Ancak özellik bakımından mühim sınırlandırmaları da içerisinde bulunduran E-Tab’lar, öğrencilerin pek bir işine yaramamakla birlikte derslerde de aktif bir biçimde kullanılmadığı için hiç bir işe yaramadı. Bunun üzerine sistem geliştiricileri, E-Tab üstünde çalışmalar başlattı ve tabletlerdeki güvenlikleri kaldırarak öğrencilerin tabletleri diğer amaçlar için de kullanabilmesini sağladı.
Bu tabletler üzerinden internete girmek mümkün. Ancak yine MEB sebebi ile sağlanan f@tih internet ağına bağlanıldığı zaman çok sayıda ayrıcalıklı internet sitesine giriş engellenmiş durumda. Biz de sizler için bunu çözdük ve şimdi de sizlerle paylaşıyoruz.
İlk olarak size en aşağıda vermiş olduğumuz apk dosyasını tabletinize ya da f@tih ağına bağlanarak dilediğiniz cihazınıza kurup çalıştırın. Devreye soktuktan sonra wifi ağına bağlanarak size verilen ve öncesinde kurmuş olduğunuz programı açın. Karşınıza bir ayar bölümü çıkacaktır. Ayar bölümünde, Proxy kısmına www.google.com yazarak sonra save’ye tıklayarak bağlantının gerçekleşmesini bekliyoruz. Bağlantı gerçekleştiği andan itibaren yasaklı olan sitelere bile f@tih internet ağı üzerinden pratik bir şekilde erişim sağlayabileceksiniz.