Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

web-sitesi-nelere-dikkat-edilmel

Bir web sitesi yaptırmak istediğiniz zaman, piyasada bu işi yapan yüzlerce web tasarım firması bulabilirsiniz. Web tasarım firmaları, ihtiyacınızı karşılayacak bir web sitesini eksiksiz ve kusursuz bir şekilde size sunacaklarını vaat etseler de sonuç çoğu zaman istenildiği gibi olmaz. Bu durumda web sitenizi yeniden yaptırmak için daha iyi bir web tasarım firması aramanızın yanı sıra, kaybettiğiniz para ve zaman da canınızı sıkacaktır.

Herkes Web Sitesi Yapabilir !

Açıkçası aktif olarak internet kullanan herkes web sitesi yapabilir ama herkes başarılı bir web sitesi yapamaz. (Herkes web sitesi yapabilir diyoruz! tasarlayabilir demiyoruz! Çünkü web sitesi tasarlamak bir sanattır).Çevrenizdeki birinin size, liseye giden yeğeninin bu işlerden anladığını, isterseniz sizin için web sitesi yapabileceğini söylediği oldu mu? Evet günümüz teknolojisiyle basit web siteleri üretmek mümkün.  Ancak unutmayın ki basit web siteleri “basittir” ve hiçbir getiri sağlamazlar.

Öncelikle yaptıracağınız web sitesi, firmanızın kurumsal kimliğini yansıtmalı ve aynı zamanda kullanıcı dostu tasarıma sahip olmalı. Tabi ki her şey tasarımla bitmiyor. Web sitenizin başarılı sonuçlar elde etmesi için, doğru içeriklerin doğru şekilde sunulması, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarının özenle yapılması, sosyal medya entegrasyonları ve dijital reklam çalışmaları gibi işlemlerin profesyonelce yapılması gerekir.

Burada sizin firma sahibi ya da yetkilisi olarak dikkat etmeniz gerekenler;

  • Ne istediğinizi kesin olarak belirleyip, bu doğrultuda içeriklerinizi (görsel, metin vs.) eksiksiz hazırlayın.
  • Web sitenizi yaptıracağınız web tasarım firmasının referanslarını detaylı bir şekilde inceleyin.
  • Sitenizde sunduğunuz hizmet ya da ürünle alakasız hiç bir şey olamamasına dikkat edin.
  • Sürekli güncellemeniz gereken bir web sitesi yaptıracaksanız mutlaka yönetim paneli talep edin.

Sade İçerik

Web sitenizin ana sayfasına her içeriğinizi sığdırmalarını istemeyin, sadece ön plana çıkarmak istediğiniz içeriklerle oluşturacağınız sade bir ana sayfa web sitenize gelen ziyaretçiler için daha kullanışlı olacaktır.

Web sitesi çevrim içi şubenizdir

Firmanız için yaptıracağınız web sitesi, firmanızın internetteki şubesidir. Nasıl iş yerinizi açarken büyük bir titizlikle her ayrıntıyı düşünerek hareket ediyorsanız, web siteniz için de aynı özeni göstermelisiniz.

Sonuç olarak;

Günümüzde büyük firmaların hemen hemen hepsi web sitesinin öneminin farkında, bunun için herkes web sitelerine ağırlık vermekte ve buraya müşteri çekebilmek için çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Web site sadece görünen bir yüz bir imaj değil sizin için 7/24 çalışan bir iş yeridir. Haftalık yada Aylık olarak talep edeceğiniz site analiz raporlarında da fark edeceksiniz hiç beklemediğiniz saatlerde sitenize gelen ziyaretçiler göreceksiniz. Bir iş yerinin 7/24 açık olabilmesi için kar / zarar analizinde çoğu zaman zarar bölümü ağır gelecektir ama 7/24 müşterilere hizmet vermeye açık bir web sitesi ile daima kar edersiniz tabi sadece ziyaretçilerin sitenize gelmesiyle değil profesyonel ve işlevsel bir site olmalıdır ve ziyaretçilere aradıklarını en sade şekilde bulabilme imkanı sağlamalısınız.