GÜVENLİK HABERLER HUKUK PAZARLAMA SÖZLÜK TÜRKİYE

KEP Nedir? Zorunlu Olarak Kimler Almalı?

İnternet kullanımının yaygınlaşması aralarında mesafeler olan kişi veya kurumları yakınlaştırmış oldu. Tabiki bu yakınlaşma bazı zorlukları da ortaya çıkarmıştır. Taraflar arasında ihtilaf olması halinde kanıtlayıcı belge sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hukuksal altyapısı 2012 yılında tamamlanıp kullanılmaya başlanmıştır. İlk öncelere sadece PTT üzerinden hizmet sunulmaktaydı. Şuanda aşağıdaki firmalar KEP hizmeti vermektedirler:

 

Zorunlu Olarak Alması Gerekenler Kimlerdir?

Anonim ve limited şirketlerin tebligatları elektronik olarak alması yasal olarak zorunludur. Tebligatı alacak olan firmanın bu sebeple Kayıtlı E-Posta (KEP) hesabı sahibi olması gerekmektedir.

KEP Nedir?

Kayıt elektronik posta (KEP); gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğinin değiştirilmediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli elektronik posta hizmetidir.

KEP; elektronik ortamda yapılan her türlü bildirim; ihtar, ihbar, başvuru, dilekçe, ticari taraflar arasında yapılan yazışmalar, ihale, teklif, sözleşme evraklarının paylaşımı, şirketlerin beyannameleri, fatura, ekstre, talimat gibi gönderileri, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi bir çok farklı içerikli iletiyi, güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırır.

Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan KEP sisteminin, ülkemize özgü hukuksal alt yapısı 2012 yılı itibarı ile tamamlanmıştır. KEP sistemi, tüm e-iş süreçlerinde kullanılabilir. KEP yolu ile yapılan bildirimlerin taraflar arası uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği vardır.

KEP sisteminde gönderi ile ilgili aşağıdaki deliller oluşturulur ve 20 yıl süreyle saklanır:

– Gönderi zamanı
– Gönderici ve alıcı kimlikleri
– Teslim edilme zamanı
– Okunma zamanı
– İçeriğin bütünlüğü

Böylelikle, KEP sisteminin kullanıcısı olan gönderici, elektronik postanın kendisi tarafından gönderilmediğini ve aynı sistemin kullanıcısı olan alıcı ise kendisine ulaşmadığını iddia edememektedir. KEP sisteminin bir elektronik postanın göndericiden alıcıya iletilmesi sırasında meydana gelen bütün işlemlere ilişkin tuttuğu kayıtlar delil mahiyetinde ve hukuki geçerliliğe sahip belgelerdir. Böylece gönderinin inkar edilebilmesi, evrakta sahtecilik gibi durumların önüne geçilir.

Tüm vatandaşlar, kamu kurumları ve her sektörden, her ölçekteki işletme, önemli gördüğü ve yasal bir bildirim haline getirmek istediği tüm belge ve içerikleri KEP sistemi üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde gönderebilir.

KEP’in normal bir e-postadan farkı nedir?

KEP iletisinin kim tarafından gönderildiği, kime gönderildiği, ne zaman gönderildiği, teslim edildiği ve okunduğu bilgileri hukuki delil niteliği taşır ve kullanıcının gerektiğinde kullanabilmesi için ilgili KEP hizmet sağlayıcı kuruluş tarafından  üretilerek 20 yıl süre ile muhafaza edilir.

KEP Kullanmanın Faydaları

Elektronik haberleşmenin iş hayatının vazgeçilmezi olduğu günümüz koşullarında, delil niteliği taşıyan, güvenilir ve ekonomik bir yöntemin tercih edilmesi büyük bir gereklilik haline gelmiştir.

TNB KEP sistemi, bireyler ve kurumlara:

Kayıtlı elektronik posta yasal kanıt olarak kullanılabilir.

Teslim edildikten 24 saat sonra alıcısı tarafından yasal olarak okundu kabul edilir.

Gönderinin bütünlüğünü güvence altına alır, değiştirilmesi önler.

Bilgi akışının hızlı ve güvenli ilerlemesini sağlar. Resmi ve ticari yazışmaların hızlanmasını sağlar.

Kurum ve bireyler, şahsen ulaştırılması gereken veya içeriğin bütünlüğünün korunmasını gerektiren işlemleri, TNB KEP ile bilgisayarındaki bir tuş ile kolayca yapabilir.

Kağıt kullanımı, arşivleme, posta ve işlem maliyetlerinin düşmesini sağlar.

Kağıt kullanımı ortadan kaldırır. Çevrenin korunmasında katkı sağlar.

Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılar

Kayıtlı Elektronik Posta hesabı aşŸağıda isimleri listelenen Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılarından temin edilebilir.

  • Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş
  • TNB Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılığı ve Ticaret A.Ş.
  • TÜRKKEP Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılığı ve Ticaret A.Ş.
  • INTERTECH Bilgi İşlem ve Pazarlama Ticaret A.Ş.
  • EFINANS Elektronik Ticaret Ve Bilişim Hizmetleri A.Ş.
  • KEPKUR Yazilim Bilişim Kayıtlı Elektronik Posta Hizmetleri Sanayi Ve Ticaret A. Ş.
  • F.I.T. Bilgi İşlem Sistemleri Servisleri Sanayi ye Ticaret A.Ş
  • Mikro Yazılımevi Yazılım Hizmetleri Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*