ETİCARET YORUM

Bir e-ticaret sitesi satışlarını nasıl artırabilir?

E-ticaret sitesi açtıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ürünlerinizi eklerken planlayacağınız stratejidir. Çünkü ürün ekleme direkt olarak arama motoru optimizasyonunu dolayısı ile da satış oranlarını belirleyen bir çalışmadır. Ürün eklerken nasıl bir çalışma uygulanabilir diyebilirsiniz. Fakat  bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuz taktirde ürün eklerken uygulanması gereken çalışmaların ne kadar değerli olduklarını görebileceksiniz.

Neticaret e-ticaret uzmanları tarafından yapılan testler ve araştırmalar sonucu aşağıda bulunan maddelere uyulduğu taktirde cirolarda %30 artış görüldüğü gözlenmiştir. İlgili test 5 farklı sitede yapılmış ve ciro artışlarının ortalama değeri bu çıkmıştır. Sektöre göre bu değer %20 ile %40 arasında değişebilmektedir.

Ürün İçerikleri Oluşturulurken Dikkat!

E-ticaret sitelerinize  iki şekilde ürün içerik eklemesi yapabilirsiniz. Birincisi tek tek kendi sahip olduğunuz yönetim paneliniz üzerinden manuel olarak ürün ekleme, ikincisi ise  xml  entegrasyonu ile ürün ekleme. Manuel olarak sitelerine ürün ekleyenler içerikte bulunan toplam kelime sayısına, içerikte ürün başlığının yer almasına ve müşterilerin ürün hakkında ihtiyaç duyacağı ürün açıklamalarının titizlikle hazırlanmasına dikkat etmelidir.

Ürün anlatımlarında yer alan kelime sayısının 300 kelime ve üzeri olmasına (bazı ürünlerinizde 200 ve üzeri olabilir) dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürün adının ve türevlerinin, içerik içerisinde en az 2-3 kez geçmesi önem arz etmektedir. Bunlarla birlikte müşterilerin arama motorlarına soracakları ve yazacakları soruların cevaplarını tahmin ederek bu yönde içerik üretilmesi sitenize müşteri çekme açısından son derece faydalıdır.

Video Sitelerini Kullanın

Tüketiciler ürün satın almadan önce ilk olarak ilgilendikleri ürünün sahip olduğu özelliklere yani sizlerin yazacağı içerikler ile ürün görsellerine bakarlar. Ancak sizin sitenizi ayrıcalıklı kılacak şey ürününüzü tam anlamı ile tanıtan yüksek kalitede videolardır. Eğer ürününüz hakkında tanıtım videoları çekerek sitenize ekleme yaparsanız hem sitede kalma süreleri artacak hem de eklemiş olduğunuz video sayesinde tüketicinin kafasına takılan tüm sorular cevaplanacak, tereddütler ortadan kalkacaktır.

Hazırlanan videoların Youtube, İzlesene ve Dailymotion gibi Türkiye’de en çok tercih edilen video izleme sitelere eklenmesi bu siteler üzerinden sitenize yönlenecek olan kullanıcı sayısının da artmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte en çok tercih edilen video sitelerine eklenen videoların üzerinde yapılacak olan stratejik çalışmalar (Video başlığı ve etiketlerin ürünle alakalı olması) arama motorlarında ilgili videoların üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

Ürün Görsellerine Dikkat

Bir önceki başlık altında içerikle beraber tüketicilerin dikkat ettikleri bir diğer ayrıntının görseller olduğunu ifade etmiştik. Sitenize ekleyeceğiniz görsellerin kalitesi ve tittle (başlık) alanlarının oluşturulması hem arama motoru optimizasyonu hem de geri dönüşüm oranları açısından oldukça önemlidir. Tüketici psikolojisine bakıldığında, ürün alınmadan önce kaliteli görsellere sahip ve hatta 360 derece fotoğraf  ile sergilenen ürünlerin daha fazla geri dönüşüm oranlarına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ürün görselleri sitenin kalitesini gösterdiği gibi ürün hakkında tam bilgi alınabilmesini sağlayarak tüketicilerin alma isteğini artırmaktadır.

Tüketiciler direkt olarak ürünün bulunduğu siteleri araştırmanın yanında ürün görsellerini de araştırmaktadır. Ürün görsellerinde başlık (tittle) etiketinin kullanılması ise arama motorlarında yapılacak olan görsel aramalardan sitenize gelecek olan trafiğin artması anlamına gelir.

Sosyal Medya ve Müşteri Yorumlarının Önemi

Eklediğiniz ürünlerde yorum alanlarının olması ve potansiyel müşterilerinizi bu alanlara yorum yazmaya teşvik eden çalışmalar yapmanız, ilgili ürünün arama sıralamalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak çalışmalardır.

Yorum alanlarının yanı sıra ürünlerin sosyal medya sayfalarında paylaşılması da önemlidir. Daha fazla kitleye ulaşılabilmesinin yanı sıra sosyal medya kanalının son yıllarda arama motoru optimizasyonunda sahip olduğu değer bu önemi arttıran faktörler arasındadır. Ürün altında bulunan sosyal medya ikonları aracılığı ile paylaşım yapılabilmesi ve beğeni butonlarının olması sitenize ve aynı zamanda ürününüzün sıralamalarına etkisi olacak bir eklentidir. Aynı zamanda sosyal paylaşım ikonlarının kullanılması ürün tanıtımını arttırıcı etkiye sahiptir.

Kısaca özetlemek gerekirse ürün eklerken izleyeceğiniz yollar hem arama motoru optimizasyonunu hem de sitenize gelecek kullanıcı sayısını etkilemektedir. Bu da satışlarınızı direkt olarak artırmaktadır. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ya da e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız, ürün ekleme süreciyle ilgili yukarıda ifade edilen maddeleri harfiyen uygulamanız satışlarınızın artmasında size büyük katkı sağlayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*