DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET GİRİSİMCİLİK HABERLER MOBİL TİCARET TÜRKİYE

Boyner, Morhipo’nun yüzde 60’ına stratejik ortak almak hedefinde

Türkiye’de birleşme ve satın alma işlemlerinde yavaşlamanın olduğu bir dönemde e-ticarette satış fırsatları kollanırken; Boyner Holding, çatısı altındaki online perakende alışveriş platformu Morhipo.com’nun yüzde 40 ile 60’ı arasında hissenini stratejik bir ortağa satmak için Ünlü&Co’yu yetkilendirdi.

Boyner, Morhiponun yüzde 60’ını satmak için kolları sıvadı

Konuya ile ilgili kaynakların verdiği bilgiye göre, aralarında büyük Ortadoğulu bir perakende grubunun da bulunduğu dört değişik grup satışla ilgileniyor.

Boyner Holding’in 2011 yılında çatısı altında kurulan Morhipo.com’un yıllık cirosu takriben 350-400 milyon TL aralığında bulunuyor.

Konuya yakın bir kaynak Morhipo.com’nun ciro çarpan değerinin 1-1.5 aralığında olabileceğini belirterek, “Şirketin stratejik bir payının satışı mevzubahis olacak. Yüzde 40-60 arasında stratejik bir ortaklık düşünülüyor” diye konuştu.

Konuya yakın başka bir kaynak da satışta Morhipo.com’un stratejik bir payının satılacağını belirterek, alakalılar arasında özel teşebbüs anaparalarının de olduğunu dile getirdi.

Konuyla alakalı olarak Boyner Holding ve ve Ünlü&Co’dan bir izah yapılmadı.

TRENDYOL DA SATIŞ İÇİN PİYASA YOKLAMASI YAPTI

Kaynak, online alışveriş platformunda faaliyet gösteren ve sektörün en büyüklerinden olan Trendyol’un da Deutsche Bank’la beraber satış için piyasayı yokladığını belirterek, “Bir piyasa yoklaması yapıldı, ancak 2 civarı çarpan arayışı karşılanamadığı için şu anda süreç durdu” diye konuştu.

Trendyol’un takriben 1 milyar lira civarında senelik cirosu bulunuyor.

E-ticaretin hem dünyada hem Türkiye’de son senelerdeki yükselen trendi bu sektörde faaliyet gösteren şirketleri de cazip hale getiriyor.

TÜBİSAD (Bilişim Endüstricileri Derneği) tarafından 2015 senesi için hazırlanan bir rapor, Türkiye’de e-ticaret sektörünün senelik yüzde 31’lik artışla 24.7 milyar TL büyüklüğe eriştiğini gösteriyor.

Sektörde faaliyet gösteren Doğan Holding’in bünyesindeki hepsiburada.com’un yüzde 25’i, 2015 yılında Abraaj Group’a satılmıştı. Kaynaklar yüzde 25’lik hissenin satışının 100 milyon dolar civarında bir rakama eşit geldiğini belirtiyor.

İlginizi çekebilir !

Souq.con Amazon’un oldu

Online pazar yerleri için altyapı sağlayan Marketinf 1.9 milyon TL yatırım aldı

iyisahne.com’un aldığı yatırım tutarı 5 milyon TL’ye yükseldi !

Antivirüs şirketi BullGuard, ev tipi güvenlik cihazı geliştiren Dojo Labs’ı satın aldı !

Wal-mart Jet.com’u 3.3 Milyar Dolara Satın Aldı!

Microsoft‘un Linkedin’i 26,2 Milyar Dolara Satın Aldı

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*