BLOGCULUK ETİCARET GİRİSİMCİLİK MOBİL TİCARET SÖZLÜK

E- Ticaret sitesinin bir bloga sahip olması için 10 Neden

Sadece e-ticaret sitesi kurup, içerisine ürün veya hizmeti koyarak e ticaret yapılamaz. Bunun yanında bir blog olması da şarttır. Nedeni insanlar ihtiyacı olduğunda satmış olduğunuz ürün için e ticaret sitenize gelip alışveriş yapar. Buradaki temel amaç, web sitenize müşteri trafiğini arttırmaya çalışmaktır. Bunu başarabilirseniz, göreceksiniz satışlarınız da istediğiniz seviyelere çıkacaktır.

Web sitenize blog eklemeniz için 10 Neden

1.Arama Motoru Optimizasyonu :

Bunu yaparken en etkili serbest yöntemlerden biri e-ticaret web sitesine bir blog ekleyerek daha fazla trafik (bunu geleneksel ticaret yapan kişilerden çok duymuşuzdur; Ayağınız Alışsın) getirecektir. E ticaret sitenize blog eklemek önemli ölçüde web sitenizin içeriğini arttıracaktır. Ne kadar çok içerik, o kadar  fazla potansiyel müşteri demektir. En iyi sonucu almak için; trend anahtar kelimelerle blogunuza SEO oluşturacak ve sitenizin arama motorlarında daha yukarılarda yer almasını sağlayacaksınız.

2.Kendi sektörünüzün uzmanı olarak markalaşmak

Birçok eticaret sitesi, sektör uzmanları olarak kendilerini markalama yöntemi olarak blogları kullanmaktadır. Blog gönderilerini hedef kitleniz için öğretici bilgiler ve son dakika haberlerle ilgili ip uçları verebilir. Satış bilgisi içeren blog yazıları ekleyebilirsiniz. Markalaşma amaçlı daha çok müşteri çekmeye odaklanmalısınız.

3.Müşteriler sayfanızı ziyaret etmeli (Müşterilerinizin ayağını alıştırmalısınız)

Müşteri alışveriş etmek için web sitenizi ziyaret ettiğinde, ürünlere bakarken bilgilendirici blog yazıları gözüne çarparsa web sitenizde daha fazla zaman geçirir. Bu da web sitenizin trafiğini arttırdığınız anlamına gelir.

Örneğin, eğer zayıflama ürünleri satıyorsanız, zayıflamayı başarmış müşterilerin başarı öykülerini paylaşabilirsiniz.

Bir Hikaye anlat; İşiniz ile ilgili başınızdan geçen hikayeler anlatabilirsiniz, gelecekten neler beklediğinizden, işletmenizin şuan ki durumundan bahsedebilirsiniz.

Sonra Fotoğraf ve Videolar; e-ticaret siteniz kesinlikle sattığınız ürünlerin görüntüleri içeriyor olsa da blogunuza görsel eklerseniz, bu  görseller de  müşterilerinizi meşgul kılmak için ek bir yerdir. Bu ürünlerinizi bir araya getirdiğiniz bir video olabilir, bir ürün ya da fotoğraf veya videoları kullanarak farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Örneğin; evcil hayvan malzemeleri satıyorsanız, komik hayvan videoları ve görüntüleri paylaşabilirsiniz.

4.Duyurular Yapmak İçin Mükemmel bir Yer

E posta pazarlama ilanı yöntemiyle pazarlamayı tercih ediyorsanız bile, web sitenizin üzerinde duyuruları paylaştığınız bir alan ya da blog’unuz olursa, müşterilerinizi bilgilendirmek için bu alan ya da blogu kullanabilirsiniz. Bu yeni ürünlerle ilgili bilgiler olabilir, sık sorular bölümü olabilir, mevsimsel promosyon yaptığınız bölüm olabilir ya da daha farklı bir şey.

5. Müşteri dönüşüm oranı artar

E-ticaret sitenizin üzerinden blog olması çok fazla trafik olmaz ama geri dönüşüm artacaktır. Blogunuz müşterilerinizde güven duygusu hissettirecek daha inandırıcı ve yakın hissedecektir.

6. Online  Bir Topluluk Oluşturur

Blog müşterilerin büyük bir online topluluk parçası olduklarını hissedeceklerdir. Hatta paylaşımlarınıza yorum yaptırarak kendilerini aileden biri gibi hissettirin.

7. Marka Sadakati Kurar 

Dünyanın en iyi ürün veya hizmetini satabilirsiniz; ama eğer marka sadakati yaratılmazsa, devamlı müşteri sayısının düşmesi muhtemeldir. Online olarak ülke çapında veya dünya çapında online satış yapılan bir işte, marka sadakati oluşturmak için bir yol bulunmak zorundadır.

Yalnız blogunuzla marka sadakati inşa edecek olmasanız da, süreç içinde önemli bir rol oynar. Mesajlarınız profesyonel, eğlenceli, ilgili ve bilgilendirici uygun bir denge olduğu sürece sadakat oluşturmaya yardım edecektir. Müşteriler kendilerini daha büyük bir şeye bağlı olan işletmeleri desteklemek gibi blog yazılarına toplum ve hayırseverlik katılımı vurgulamak için kullanmayı da unutmayın.

8. Potansiyel Reklam aracıdır

Blog gönderilerini okuyucuların hızlı ve kolay bir şekilde sosyal medya üzerinden paylaşmalarına izin veriniz. İlham verici bir hikayeyi, kitlelerle paylaşma ya da ilgi çekici video, yetenek ile ilgili bir blog yazısı olsun bunların hepsi reklam potansiyeli sağlar

Eğer isteğiniz milyonlarca kişiye ulaşmaksa, sürekli ilgi çekici ve ilgili bloglar ekleyerek hedef kitlenize çok daha çabuk ulaşabilirsiniz.

9.Sosyal Medya Pazarlama Çabalarını Destekler

Daha fazla müşteri için, takipçilerin yazmış olduğunuz bloglar üzerinde paylaşım düğmesi eklemeyi unutmayınız. Bu sizin sitenizin trafiğini arttıracaktır.

10.Ücretsiz Bir Pazarlama Platformu

Ne olursa olsun, pazarlama bütçesine katkısı olacaktır blogunuzun, ücretsiz ve son derece etkili bir pazarlama yöntemidir. Paylaşmış olduğunuz her yazı organik olarak web sitenizin trafiğini arttıracaktır. Bazı mesajlar aylarca ilgili olacaktır. Tabi ki trafik oluşturmak için bloga zaman harcamak gerekecektir.

Yukarıdaki on sebepten dolayı e ticaret sitelerindeki bloglar yararlıdır. Sonuçlar bir gecede elde edilemeyecek olsa da, web sitenizdeki blogunuz ilk birkaç ay içinde geri dönüşler sağlayacaktır.

İlgili Makale: A’dan Z’ye Blog Oluşturmak

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*