BLOGCULUK DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK GİRİSİMCİLİK ÖDEME SİSTEMLERİ TEKNOLOJİ

Fintek Nedir? Finansal Teknoloji (Fin-Tek) Neden Bu Kadar Popüler?

fintechtime-2_eticaretgunlugu
Eğer girişimcilikle alakalıysanız fintek terimini duymuşsunuzdur. Günümüzün en fazla kazanan startupları genellikle fintek şirketleri oluyor. Finans piyasası dışında etkinlik işaret eden girişimler ve firmalar, fintek hizmetlerine yoğun bir şekilde kullanıyorlar.

Fintek Nedir?

Fintek, “finansal teknoloji” kelimelerinin ilk hecelerinin kısaltmalarından oluşur. Finans hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek mobil ödeme, gelir gider takibi, para transferleri, kredi ve kitlesel fonlama benzeri bölgelerde hizmet üretir. Ülkemizde bilinen örneklerinden biri ise PayPal verilebilir.

Finansal danışman Accenture adındaki bir şirketin yayımladığı rapora göre fintek sektörüne yapılan global kazanç, 2008 yılında 930 milyon dolarken 2015 yılında 12 milyar doları buldu. Finans teknolojileri meselesinde en hızlı büyüyen bölge ise Avrupa Birliği. Küresel ve yerel düzenlemelerle hızla değişen bireysel tüketici akımları göz önünde bulundurulacak olursa piyasanın hızlı bir büyüme göstereceği söylenebilir.

Fintekin yaygınlık gösterdiği ülkeler ABD ve İngiltere. Londra Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Londra’daki meslek gücünün yüzde 40’ı finans teknolojileri dalında etkinlik gösteriyor.

İş Dünyasını Baştan Ayağa Değiştiriyor

Fintek, pazarını elbetteki sıfırdan ortaya çıkmadı; bu pazarı, bankaların yaptıkları işi çok daha ucuz ve efektif yaparak başardı. Örnek olarak Dünyanın en büyük kitlesel fonlama şirketilerinden biri olan (fintek şirketi olan) Indiegogo, 2008 ile 2015 yılları içinde 800 milyon dolar tutarın yatırıma aracılık etmiş. Önceden banka kredileri ile yapılan bu yatırım işlemlerinde fintek vasıtası firmalar devreden çıkarılmış direk halktan halka nakit akışı sağlanmıştır.

Fintek, yalnızca iş dünyasını değil bankalar ile ilişkili tüm tarafların bankalar arasındaki ilişkileri de önemli ölçüde değiştirdi. Şahsi ödemeler ve nakit transferleri için bankalara duyulan gereksinim ortadan kalktı ve direkt insan-insan iletişimine geçildi. Öğrnek olarak Paypal’ı ele alalım; Amerika’daki e-ticaret için yapılan nakit transferinin yüzde 30’u PayPal üstünden gerçekleşti. PayPal, geçtiğimiz yıl 1.3 milyar dolarlık kar açıkladı.

Fintek Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

Fintek teknolojilerini kendi içerisinde; bankacılık ve finans işlemleri, kazanç piyasaları, veri analizleri, para transferleri ve şahsi finans asistanları şekilde beşe ayırmak mümkün. tüketicilere yapılan yatırımlar içinde en büyük talebi bankacılık ve finans işlemleriyle nakit transferleri görüyor.

Türkiye’de Fintek

Finans teknolojilerindeki bu çok trend elbette Türkiye’de de karşılığını buluyor. 2012 ve 2016 yılları içinde Türk melek yatırımcılar Fintek sektörüne yekün 20 milyon dolar yatırım yaptılar. Bu rakama, kişi yatırımları ve bankalar tarafından kurulanları katınca 20 milyon dolardan daha fazla bir meblağ ortaya çıkıyor. Türkiye’de Fintek sahasının işlem hacminin 2016 sonu nedeni ile 19 milyar doları aşması bekleniyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Paraşüt, iyzico mühim yerli oyuncular içinde yer alıyor. Aynı zamanda Ziraat Bankası başta olmak üzere çok sayıda banka da Fintekle yakından ilgileniyor.

İlginizi çekebilecek yazılar!

BTCTurk, TL para yatırma işlemini sonlandırdı !

Bitcoin Nedir?

Paypal Benzeri Siteler

Paypal’a Alternatif Payoneer Nedir, Nasıl Temin Edilir ?

Paypal’ın Yerini Bitcoin Alıyor

PayPal’n Türkiye’deki Faaliyetleri Son Buluyor!

Neden PayPal Kullanıyoruz ?

Paypal Kapanıyor Mu ?

Paypal Nakit Kart Ülkemizdeki Hizmetlerini Sonlandırdı !

Paypal Kart Limitleri Değişti

Paypal Nedir? Paypal Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Türk ve Yabancı Webmaster Forumları Karşılaştırması

Alternatif Ödeme Sistemi Paykasa Kart Nedir?

Payza Nedir? Nasıl Kullanılır?

İninal Kart Nedir? Para Aktarımı Nasıl Gerçekleşir?

Yeni Yerli Ödeme Sistemi : HepsiPay

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*