ETİCARET HABERLER TÜRKİYE

Firmalarının yılbaşı kampanyaları ve satış rakamları !

Alışveriş merkezleri, mağazalar ve e-ticarette yılbaşı hareketi yaşanıyor. İndirim kampanyaları piyasaya doping olurken, başta hazır giyim olmak üzere tüm sektörlerde satışlarda yüzde 20 oranında artış görülüyor.

Yılbaşı alışverişine kampanya dopingi geldi. Perakendecilerin döviz kurlarındaki artışın etkisini azaltmak için düzenlediği indirim kampanyaları alışverişi patlattı. Hazır giyim, teknoloji, aksesuar, takı, kozmetik benzeri piyasanın her konusunda satışlarda yüzde 20 oranında artış yaşanıyor.


Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan öncel, yılbaşı alışverişinin tüm sektörleri ve ekonomiyi mühim canlandırıp, her alana bir nefes getirdiğini söyledi. Bu sahanın aşırı iyi indirim ve kampanyalar da başlattığını belirten öncel, “Yılbaşı alışverişi verileri çok fazla iyi gidiyor. Kampanyalar sayesinde patlama yaşanıyor” dedi.

Öncel, indirimlerin yüzde 50-60’ları bulduğunu, bir alana ikinciye yüzde 50 indirim, 3 al iki öde halinde kampanyaların da talep gördüğünü aktardı. Sinan Öncel, şu devirde firmaların yeni yıla stoklarla girmek istemedikleri için eski stoklara büyük bir indirim yaptığına dikkat çekti. E-ticaretin de çok fazla hareketli olduğunu dile getiren Öncel, son kullanıcıların şu çağda her alanda çok fazla iyi fırsatlar yakalayabileceğini kaydetti.

Hazır giyimin hediyelik pazarından önemli bir hisse kaptığına da değinen Öncel, “iki bayram, yılbaşı ve anneler günü en fazla hediye satışlarının yaşandığı dönemler oluyor. Yılbaşlarında toplu satışlar da yapılır. Kimsesizler ve öteki türlü firmalar için bağış satışları da artıyor. Gereksinim sahipleri için toplu alışverişler de yapılır. Herkes ekonomik durumuna göre de sevdiklerine hediyesini alıyor” diye konuştu.

Yüzde 20 arttırmıştır

Lc Waikiki yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de, yılbaşının etkisini kısmen hissettiklerini fakat son dakika talebinin perşembeden sonra daha yoğunlaşacağını belirtti. Küçük, “Yılbaşı nedeni ile satışlarımız yüzde 15-20 oranında arttı. hususi kampanyamız bulunmamakta ama belirgin ürünlerde indirim uyguluyoruz. Normal kampanyalarımız devam ediyor. Yılbaşı için daha çok aşırı aksesuar, gömlek, kravat, parfüm benzeri taşıması basit hafif şeyler tercih ediliyor” bilgisini verdi.

Satışlarının kasım ayında da iyi gittiğini dile getiren Küçük, yerli üretim yaptıkları, altı ay önceki sipariş ürünleri kullandıkları için de zam yapmadıklarını aktardı.

Her kategoride hareketlilik var

Teknosa umumi Müdürü Bülent Gürcan ise, yeni yılda pek çok fazla insanın sevdiklerine yeni teknolojiler armağan etmek istediğini belirterek, “hemen her kategoride hareketlilik mevcut. bununla beraber akıllı telefon, küçük ev aletleri, tablet, notebook ve aksesuarlar yılbaşı alışverişinin gözdeleri. Akıllı telefonlarda özellikle 5, 5.5” ekran boyunda ve bellek kapasiteleri yüksek ürünler tercih edilmekte. son kullanıcıların büyük ekrana olan eğilimi televizyonda da sürüyor. UHD, 50 inç ve üzeri TV’lerin satıştaki payında yükseliş mevcut. Küçük ev aletlerinde çay ve kahve makineleri, aksesuarlarda ise taşınabilir şarj cihazları ve yüksek performanslı kulaklıklar enfazla satılan alternatifler içinde yer alıyor” dedi.

İndirim kampanyaları

Aralarında Media Markt, Chakra, Levi’s, Sephora, Dagi, Siemens, Ramsey, Mudo, Crate and Barrel benzeri markaların bulunduğu perakendeciler 31 Aralık’a kadar geçerli olan kampanyalar düzenliyor. Yüzde 50 indirimden, ikinciye yüzde 50 indirimle her yaşa ve her bütçeye müsait kampanyalar düzenleniyor. Alışverişçilere de yoğunluk yaşamamak için son dakikaya kalmamaları öneriliyor. Alışveriş patlamasından e-ticaret de nasibini almaktadır.

Kaynak: Milliyet

İlgini çekebilecek yazılar !

e-ticaret girişimcisi olarak yılbaşına hazırlıklı olun !

E-Ticaret sitenizdeki yorum sayısını nasıl arttırırsınız?

2026’ya Kadar E-ticaretin Geleceği !

Okullar Açılırken E-Ticaret Firmalarına Taktikler !

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*