DÜNYADAN HABERLER TEKNOLOJİ

IOS’tan Google Araması Yapın

Slash; mobilden arama yapma sorununu adresleyen en yaratıcı uygulamalardan bir tanesi olan uygulama biraz sarsıntılı bir engebe ile karşılaşmış olabilir. Engelin adı Gboard. Google’ın iOS için geliştirdiği klavye uygulaması ve tıpkı Slash gibi arama odaklı. Google Gboard’u bugün App Store’da yayınladı.

Google, Gboard ile arama tarafındaki gücünü klavyesine başarılı bir halde entegre ediyor. Gboard’da siz yazarken sohbetten ayrılmadan kullanabileceğiniz bir arama motoru bulunuyor. Google’ın G ikonuyla gösterilen alan konumunuza nazaran restoran önerisi, hava durumu bildirimi yada bilet araması yapabiliyor. Neticeler mobile uyumlu şekilde kartlarla listeleniyor. Google’ın Gboard’uyla GıF ve Emoji arayabiliyor ve bulduğunuz sonucu kopyalayıp yapıştırarak metinle beraber kullanmanızı sağlıyor.

Gboard, sürükleyerek yazma özelliği ile adından söz ettiren klavyelerden de esinlenerek oluşmuş. Glide Typing isminde olan özellikle Gboard, harften harfe geçerken parmağınızı kaldırmanıza nerdeyse gerek kalmadan yazma rahatlığı sağlamakta.

 

Ilk etapta ABD App Store’da ingilizce lisan sürümüyle yayınlanan Gboard’un önümüzdeki devirde başka ülkelere açılarak küreselleşmesi planlanıyor. Google’ın rakip klavye uygulamaları karşısındaki en önemli avantajı da bu olacak şeklinde görünüyor. Sebebi ise bir dilde iddialı özellikler sunsa da klavyeleri yerelleştirmek büyük bir çaba gerektiriyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*