ETİCARET MOBİL TİCARET

Okullar Açılırken E-Ticaret Firmalarına Taktikler !

 

Okul kıyafetleri ile ilgili görsel sonucu

Okul  sezonu, geleneksel ticaretin yanı sıra e-ticaret sektöründe de önemli bir artış potansiyelini yanında getiriyor. Öteki kampanya dönemlerinde olduğu gibi okul  sezonunda da zamanlamayı doğru yapan kuruluşlar, dönemi kazançla kapatmayı başarmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, okul alışverişleri, uzun bir dönemi kapsıyor. Nisan ayından Eylül sonuna kadar devam eden bu süreçte; Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında e-ticaret sitelerindeki satışlarda gözle görünen artışlar yaşanıyor.

Peki okul alışverişinde belli kullanıcı davranışları neler ve bu dönem neden e-ticaret firmaları için bu kadar ciddi?

Okul sezonunda enf azla satılan alternatifler

Bunun için bir araştırma şirketi tarafından ABD’de yapılan geniş kapsamlı araştırma, enteresan sonuçlar içeriyor. Analizine göre okul sezonunda en çok satılan ürünler listesinde giysi, ayakkabı ve sırt çantası kategorileri başlarda yer alıyor. Tüketicilerle yapılan anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 59’u satın alma kararlarında çocuklarının tercihlerine göre hareket ettiklerini vurguluyorlar. Okul sezonunda en çok satılan ürünlerin oranları ise şu biçimde sıralanıyor:

– Giysi yüzde 50

– Ayakkabı, bot, çizme yüzde 42

– Sırt çantası, bilgisayar çantası yüzde 41

– Kırtasiye malzemeleri yüzde 37

– Tablet yüzde 18

– Bilgisayar yüzde 17

– Spor malzemeleri yüzde 16

– Züccaciye yüzde 16

– Küçük ev aletleri yüzde 8

– Mobilya yüzde 5

Kim daha fazla harcama yapıyor?

Okul sezonunda e-ticaret sitelerinin yürüttükleri kampanya ve indirimler, tüketicilerin alışveriş kararlarını önemli ölçüde etkiliyor. The Shelf’in kapsamlı araştırmasına göre son kullanıcıların yüzde 46’sı etiket fiyatının satın alma kararlarını direk etkilediğini belirtiyor. Araştırmada, okul alışverişlerinden babalar mesul olduğunda daha çok fazla tüketim yapıldığı sonucu ve babaların yüzde 27’sinin alışveriş sırasında indirim kuponları araştırdığı verisi göze çarpıyor. Her ne kadar hanımların alışveriş sırasında daha yüksek miktarda harcama yaptıkları algısı yaygın bir kanı olsa da erkekleri de hedef alan zeki bir şekilde kurgulanmış ve mobil kullanıcıları da ihmal etmeyen şekilde e-ticaret yapan firmalarının beklenen satış grafiklerine ulaştıkları söylenebilir.

Evebeynlerin Okul Alışverişlerindeki Tutumları

Yapılan araştırmaya göre online alışveriş yapan ebeveynlerin yüzde 71’i daima fiyatları denetliyor. Yüzde 61’i ise reklamlara ve tanıtımlara bakıyor. Yüzde 14’ü aradığı ürün stoğa girdiğinde haber verici alarmlara ilgi gösterirken, yüzde 5’i ise ürünün fotoğrafını paylaşıyor. Online alışveriş oluşturan tüketiciler, okul alışverişlerinde dijital dünyanın bütün kanallarından yararlanmayı tercih etmekteler. mesela online alışveriş oluşturan anne-babaların yüzde 27’si alışveriş listelerini Pinterest’te oluşturmayı tercih ederken, yüzde 50’si online araştırma yaptıktan sonra geleneksel mağazadan ürünü almayı tercih ediyor.

Geleneksel mağazalardaki müşterilerin büyük çoğunluğu ise mağazadayken online fiyat araştırması yapıp sonrasında ürünü satın edinmeyi tercih ediyor. son kullanıcıların yüzde 67’si mağazalarda ürünü araştırıp gördükten sonra online yollardan almayı tercih ediyor. Anne-babaların önemli bir bölümü, çocukların için almak istedikleri kıyafetlerin fotolarını Facebook’ta paylaşarak sosyal çevrelerinden fikir alıyor. Facebook, satın alma kararında müspet bir rehber olarak kullanılıyor.

İyi bir okul kampanyası nasıl olmalı?

Sezonu iyi değerlendirmek dileyen e-ticaret firmaları, sosyal medya reklamlarına önem veriyor. Bir yayın platformu olarak gittikçe ciddiyet ele geçiren blog’larda tanıtım yapmayı ihmal etmiyorlar. Alışverişler her ne kadar anneler vasıtası ile yapılır şekilde bilinse de büyükanneler ve babaları da hedef piyasa kampanyalar çok daha etken sonuçlar verebiliyor. Kampanyalarında duygusal hikayelere yer sağlayan e-ticaret siteleri, Facebook, ınstagram ve blog bunun gibi sosyal medya platformlarındaki tanıtımlarıyla doğru mesajları doğru kitlelere ulaştırarak, okul sezonunu en üretken şekilde sonlandırabiliyor.

E-ticaret firmalarının okul sezonu bunun gibi alışveriş oranlarının gittikçe yükseldiği dönemleri es geçmemelerinde yarar var. Bu tür özel dönemlerde kullanıcıları memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip şekilde satış grafiğini yükseltmek mümkün.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*