DÜNYADAN HABERLER TEKNOLOJİ

Sürücüsüz Taksiler için testler devam ediyor !

Dünyanın pek çok ülkesinde hizmet verici taksi ağı Uber, sürücüsüz taksi konusundaki çalışmalarında ciddi bir atılım yapmıştır. Sürücüsüz taksi hizmetini test etmeye başladıklıklarını açıklayan şirket, ABD’nin Pittsburgh kentindeki müşterilerine bu hizmeti sunuyor.

uber sürücüsüz araç ile ilgili görsel sonucu

Uber’in test sürüşlerinde kendi kendini kontrol eden birçok marka otomobiller kullanılmaktadır. Fakat sürücüler, olası bir hata durumunda müdahale edebilmek için hala şöför koltuğunda oturmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Uber mühendisleri de varsa eksiklikleri belirlemek için araçta hazır bulunuyor.

Uber’in sürücüsüz araçları, diğer araç ve nesneleri, donatılan 3 D özellikli kameralar ve lazer araçlarla kontrol ederken, navigasyon sistemiyle müşterileri gidecekleri adrese taşıyor.
Kuruluş yakında başka illerde de denemeye sunacağı sürücüsüz araç teknolojisinin trafik kazalarını önemli oranda azaltacağına inanıyor.

uber sürücüsüz araç ile ilgili görsel sonucu

Şirketin Direktörü Raffi Krikorian, konuyla ilgili açıklamasında, dünyada her sene 1,3 milyon kişinin trafik kazalarında öldüğünü belirterek, “Bu kazaların yüzde 94’ü insan hatalarından kaynaklanıyor. Bu teknoloji ile bu istatistiklerde ciddi düşme sağlayacağına inanıyoruz.”değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsız Taksiciler Derneği Başkanı Jim Conigliaro öncülüğünde taksi şoförleri, Uber’in sürücüsüz taksi çalışmalarını protesto ediyor.
uber sürücüsüz araç ile ilgili görsel sonucu

Taksi şoförleri direnecek

Sürücüsüz araçların yaygınlaşması sonucu işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak olan taksi şöförleri programa karşı çıkıyor. New York Bağımsız Taksiciler Derneği Başkanı Jim Conigliaro, Uber’in “otonom” araçlarının sürücüleri endişelendirdiğini vurgulayarak, “Uber’in New York’a yakın zamanda sürücüsüz araçlar göndermesini beklemiyoruz. Fakat bunu durdurmak için daha önce görmedikleri kadar kuvvetli bir kampanya başlatacağımıza emin olabilirler.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, müşterileri bu teknolojiye nasıl tepki vereceği merak konusu. Haberin sosyal medyada yankı bulmasının ardından müşterilerin ençok sorduğu sorular içinde, “Sürücüsüz araçlar, alkollü yahut agresif otomobil kullananların beklenmeyen menavralarına nasıl karşılık verebilir?” öne çıkıyor. Uber yetkilileri ise sürücüsüz vasıta teknolojisini, kazaları en aza indirecek düzeye getirebilmek için çalışmalarının devam edeceğini kaydediyor.

İlginizi çekebilecek yazılar !

Araç çağırma servisi Didi Chuxing, Uber’in Çin operasyonunu satın aldı

Teknoloji kategorisindeki diğer paylaşımlarımız !

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*