90 yaşındayken bile işe giden John Davison Rockefeller Kimdir?

john_davison_rockefeller_

8 temmuz 1839 tarihinde dünyaya geldi. Köy kilisesi ayin eşyası muhafızıyken bir işletmede  muhasebeci olarak çalışmaya başladı. Simsarlık şirketine ortak olan Rockefeller petrolün istikbal vaad ettiğini ilk görenlerdendi. Çelik ve madencilik işleriyle uğraştı. Clark ve rockefeller isminde 1859′ da arkadaşıyla bir şirket kurmuştur. 1863 de ilk petrol rafinerisini kurdu.

1870 de kardeşiyle beraber standart oil company vasıtasıyla petrol sanayisini tek elde kurmayı amaçladı. Hatta rakip şirketlerin petrollerini taşımaması amacıyla demiryollarına tazminat ödedi. 1874 senesinde 26 bağımsız rafinericiye birleşmeyi tavsiye etti ve tam 21 tanesi kabul etti. Daha sonra hep beraber National Rafinery Association isminde şirket kurdular. 1892 de Amerika’nın ilk gerçek milyoneri oldu.

apple

Rockefeller ailesi; Apple’ın ilk yatırımcılarından biri oldular. Petrolden çok para kazan Rockefeller’lar 2014 yılında fosil yakıtlara yatırım yapmayı bıraktıklarını açıkladılar.

Standart Oil 1911’de parçalandı. Standart Oil’den BP, Chevron, ConocoPhilips ve Exxon-Mobil gibi devler çıktı.

John D. Rockefeller 1916’da dünyanın ilk dolar milyarderi oldu. 1937 senesinde öldüğünde serveti ABD’nin yüzde

1.5’u ediyordu. Forbes’a göre enflasyon hesabı yapıldığı vakit 340 milyar doları bulunuyor. Şu an dünyanın en varlıklı adamı olan Bill Gates’in servetinin dört katından da fazla…

John D. Rockefeller 2002 yılında çıkan ‘Anılarım’ adlı kitapta iş disiplininden bahsediliyor. 90’larında bile işe gittiği öne çıkan anektodlardan birisi…