ETİCARET SEO SOSYAL MEDYA

Başarılı SEO Uzmanını Anlayabilmek İçin Sorulması Gereken Sorular?

SEO Uzmanı Başarılı Mı? Uzman Mı?

Profesyonel SEO uzmanı ağzı iyi laf yapan değildir. Dijital pazarlama sektöründe daimi bilgi edinen, araştırma yapan ve spam yapmadan siteleri yükseltebilendir. Fakat ne yazık ki Türkiye’de 2-3 tane arama motoru optimizasyonu ile ilgili kitabı okuyup sonra da site kurup SEO uzmanı oluyorlar. Bunları saptayabilmek zor değildir, bu sahtekârların profesyonelleri dahi var.

Profesyonel Sahtekâr SEO Uzmanı Nasıl Anlaşılır?

Çok kolay, genelde oraya buraya reklam verirler, fakat Google’da ilk 500’de dahi yoklar, çoğu da zati reklam verirken ilk sayfa garanti diye söz vererek reklam yapıyorlar, ilk önce kendi siteni ilk sayfaya yükselt de sonra garanti verirsin

Maalesef bu tür firmalar kendilerini 1. sayfaya getiremedikleri gibi SEO çalışması yapılmasını isteyen firmayı da 1. sayfaya yükseltemez.

Bu SEO Uzmanı Geçinen kişiler En Çok Nerelerde Müşteri Bulmaya Çalışırlar?

Bu tip dolandırıcılar her yerde var, genelde forumlarda dolaşırlar, 50-100 TL’ye grafikerlere para dökerek paket ve ücret resimlerini hazırlattırırlar, böylelikle daha da ciddi gözükürler, bir de 10-20 arkadaşını referans gösterdi mi her gün yüzlerce müşteri kazanırlar, bu müşterilerin arasında harbiden toy olanlar da var, bu arada rakiplerinin sitelerine anti SEO yapmak isteyenler de var. Başka bir deyişle bu tür paketlerin yararından çok zararı olur, belki birkaç gün sıralamada yükselirler, ancak en kısa müddette sıralamadan kaybolurlar, zira bunun gibi spam teknikleri artık eskide kaldı, Google kolayca tespit edebiliyor.

İşin kötü tarafı, bunların bazıları da kendisinin sahiden SEO uzmanı olduğuna inanıyor, zira 3-5 tane SEO kitabı, birkaç tane de arama motoru optimizasyonu ile ilgili makaleler okuyup herşeyi öğrendiğini sanıyor ve SEO hizmeti satıyorlar, fakat yarardan çok zararları olur. Bunları ise birkaç soru sorarak saptayabilirsiniz.

Başarılı bir SEO uzmanını veyahut dolandırıcıyı saptayabilmeniz için sormanız şart olan 4 soru:

Önceden hangi sitelere çalışma yaptın ve hangi kelimelerde yükselttin?

Referanslarını isteyiniz, o sitelere girip iletişim bölümünden sitenin sahibi ile iletişime geçerek bu personelin verdiği hizmetinden hoşnut olup olmadığını mesele

Kaç yıldır bu sektördesin?

Muhtemelen size yalan söyleyecektir, ama gene de 1 yıldan az ay derse sizi yanıltmaya çalışıyordur, çünkü başarılı bir SEO uzmanı olmak için en az 2 yıl gerekli

Arama motoru optimizasyonu hakkında ne biliyorsun? Bununla alakalı siten var mı?

Google penguen, google panda, backlink diye laf kalabalığı yapar, sitelerinde de 3-5 tane bununla alakalı yazılar olur, zaten sitesine bakarak profesyonel olup olmadığını anlarsınız, çünkü SEO uzmanı kendisinin bu konuda uzman olduğunu ispat etmek için blogunu aktüel meblağ, düzenli yüksek kaliteli makaleler girer

Önceden nerede çalıştın?

Bir de size yüksek olasılıkla çalıştığı ajansları söyler, yok bilmem İstanbul’daki X ajansında çalıştım, yok bilmem orada burada çalıştım diye, gerekirse o ajansları arayıp o kişi hakkında bilgiler almaya çalışın, böylelikle hemen dolandırıcı olup olmadığını anlarsınız.

Profesyonel SEO Uzmanı ve Başarısız SEO’cu Arasındaki Farklar

Az önce de dediğim gibi profesyonel SEO uzmanı genelde kendisinin uzman olduğunu göstermek için kendi blogunda arama motoru optimizasyonu ile ilgili düzenli olarak yüksek kaliteli makaleler yayınlar.

SEO uzmanları profesyonel olduğunu ispat etmek için blogu ile hedef kitlesini arttırır, blogunda kimsenin pek bilmediği konuları izah eder ve ziyaretçilerine öğretir, takipçilerinin suallerine cevaplamaya bayılırlar (onları mutlu etmek için), ziyaretçilerini hoşnut ederler, onları blogunda tutabilmek için makaleleri uzun tutar, katiyen hitlerini arttırmak için 100-350 kelimelik absürt makaleler yayınlamazlar.

Başarısız SEO Uzmanları Ne Yaparlar?

Müşteri kazanmak için laf kalabalığı yaparlar, bazılarının sitesi bile yoktur, olsa da az önce de dediğim gibi Matt Cutts’tan söz eden bir yazı yayınlarlar, panda penguen diye saçma sapan konuşarak müşterilerin alakasını çekmeye çalışırlar, bu yüzden SEO uzmanının başarılı veya başarısız olduğunu anlamak için onlara yukarıdaki sualleri sormayı katiyen unutmayın.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Türkiye’de SEO’nun Gelişimi

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouTube SEO Nedir?

SEO’yu Etkileyen Önemli Faktörler

Başlıkların SEO’ya Etkisi Nedir ?

SEO Hostingler ile Gelirlerinizi Arttırın !

En İyi WordPress SEO Eklentisi

Belirlediğiniz Kelimelerde SEO Çalışması Yapın

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Ne Değildir?

E-Ticaret’te Seo’ya Uygun Tasarımın Önemi

Webtures’in Kurucusu Kaan Gülten ile E-ticaret ve Seo Üzerine Bir Röportaj

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*