GİRİSİMCİLİK YAZARLAR YORUM

İşleriniz iyi gitmiyorsa dikkat!

işleriniz iyi gitmiyor mu?-24-210x195

Günümüzde işleri  iyi giden küçük esnaf bulmak zor. Zamanımızda her şey  hızlı bir değişim sürecinde. Peki siz bu değişimin neresindesiniz ? Öncelikle sürekli değişen teknolojiyi takip ediyor musunuz? Eğer  takip etmiyorsanız o zaman  hayıflanmayın. Çünkü  yeni zamana ayak uyduramazsanız kaybolmaya  doğru emin adımlarla ilerlersiniz. Ne yapmanız lazım. Öncelikle sorun nerede diye bir düşünün.

Dükkanınızın iç dekorasyonunu nasıl? İnsan alış veriş yaptığı yerin temiz hijenik ve hoş olmasını ister. İçeri girdiğiniz zaman güvenli hissetmeli.  Eğer  bir iş yeri müşteriye bu duyguları  vermiyorsa,   yavaş yavaş  o iş yerinden  alışverişi keser. İş  yerinize müşteri  olarak gelseniz  alışveriş yapar mısınız?  İyice  bir düşünün. Dışarıdan bakan bir göz sizin eksiklerinizi daha net görebilir. Bazen insan hatalı davranışı kabul etmez. Sanki herkes bizim kötülüğümüzü istiyor gibi gelebilir. Böyle zamanlarda  kenara çekilip düşünmek gerekir. Genelde  insanoğlu yapısı gereği güvenli bulmadığı her şeye karşıdır.  Bu hayatımızın her zamanında bizi rahatsız eder. Mesela eve alınacak bir şeyi bile başta yadırgarız. Aynısı iş yerimiz içinde geçerli. İş yerinizi en son ne zaman bakım yaptınız? Onları  yetişen bir çiçek  gibi düşünün; eğer  vaktinde ilgilenilmezse solar. Tabii ki her çiçek aynı şekilde büyümez. Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız, yapılacak değişiklik ve yenilikleri de ona göre yapmalısınız. Nasıl yapacağınıza bakacak olursak; mesela  giyim mağazası ise dükkanınız özellikle  kadın müşterilerinizin hoşuna gidecek şeylere öncelik vermelisiniz. Müşteri dükkana girince içerde rahat hareket edip  istediklerini almalıdır. Kasaplık yapıyorsanız ortalıkta kan lekeleri olmasın. Hijyene önem veren müşterilerin bir daha dükkanınızı ziyaret etmesini istiyorsanız hijyene önem vermelisiniz.  Müşterilerin tekrar dükkanınız ziyaret etmesi için, dükkanı ön plana çıkaracak veya yeni gelen ürünleri tezgahın görünen bir yerinde sergilemeniz satışlarınıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca müşterilerinizi o ürünlerinizi görmesini sağlarsınız.

İşyerinize ait basılı bir kartvizitiniz olsun. Mesela manav dükkanı işletiyorsunuz. Kartvizitinizi gelen müşterilere verdiniz. Müşteri her ne sebeple olursa olsun işyerinizi arayabilir, siparişlerini verebilir ve siz o müşteri gelmeden siparişlerini hazırlayabilirsiniz. Bu sizi rakipleriniz arasında ön plana çıkarır.

Son bir konu; gelişen teknolojik gelişmelere ayak uydurmalısınız. Hangi sektörden olursanız olun özellikle kargo ile ürün gönderilen sektörlerde iş yapıyorsanız muhakkak internet sitenizin olması gerekmektedir. Hatta kargo ile ürün göndermiyorsanız da her işletmenin bir internet sitesi olmalı. Bu internet sitesi tüm platformlarda (Masaüstü, GSM gibi) aksamadan çalışmalı. Bu sistemler gün rekabetin artmasıyla gün geçtikçe ucuzlamaktadır. Çevrenizde bu işle ilgilenen lise öğrencileri size yardımcı olabilir. Onlara azcık harçlık verin size bir site hazırlasınlar. Arada sırada girin siteye kendinizi tanıtacak şeyler paylaşın. İnsan değişime kendinden başlamalı. Bunları bir düşünün ; belki işinize yarar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

Jasminsea

İlkokul yıllarımdan itibaren farklı bakış açılarıyla öğretmenlerimin dikkatini çektim.Çevremde alışveriş söz konusu olunca her şeyin en uygunu bulacak kişi oldum.Hiç bir zaman boşa harcayacak param olmadı.Çünkü ben günlük işlerde çalışıp geçinen bir babanın kızıydım.Yıllar geçse de bazı özelliklerim duruyor.İşe başladığım dönemlerde keşfettim, İnternet alışverişini.Yokluk dönemlerinde fahiş fiyatlardan kurtulmamı sağlayan bir sistem.Hayatımızı kolaylaştıran şeylere fırsat vermeliyiz.Hayatı yaşayarak geçirmeyi seven biriyim.Yazdıklarım kendi tecrübelerimdir. Beğenmezseniz bile aklınızın bir köşesinde bulunsun.Sevgiyle,sağlıkla ve mutlulukla kalın.

Yorum yaz

*