En Tuhaf İsimlere Sahip Kripto Paralar

ilginç-kripto-para-isimleri

Kripto paralar blockchain teknolojisi ile çalışmaktadır ve sistem tamamen bağımsızdır. Herhangi bir güç, odak bu sistemi yönetmemektedir. Yaklaşık on yıldır piyasada işlem gören kripto paralardan Bitcoin başta olmak üzere, bazılarının hızlı değer kazanması sonucu bu paralar yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Tüm dünyada 1400 çeşit kripto para bulunmaktadır. Bu paraların piyasa değeri de 170 milyar doları geçmektedir. Yatırım piyasalarında yakından takip edilen bu kripto paraların içinde öyle paralar var ki, isimleri ile diğer paralardan ayrılmaktadır.

SEXCOIN (SXC)

Sexcoin, cinselliğe dayalı yetişkin sektöründe ilk kripto para olma özelliği taşımaktadır. Bu para birimi ile yetişkinlere özel ürünler alınabilmektedir. Bu dijital paranın fiyatı 0,01 dolardır. 1 milyon 250 bin Dolar piyasa değeri ile kripto para dünyasında 380. sırada yer almaktadır.

POTCOIN (POT)

Dünya üzerinde marihuana yetiştirenler, alıcılar ve satıcıları buluşturan bir platform olarak hayata geçirilmiştir. Marihuana sevenlerin birbirleriyle iletişime geçmeleri, alışveriş yapmaları ve marihuana bitkisi yetiştirmelerine imkân tanıyacak şekilde internet üzerinden gönderilebilecek dijital paralar olarak tanımlanmış olan potcoinin fiyatı yaklaşık 0,12 Dolar civarıdır. Potcoinin piyasa değeri yaklaşık 26 milyon dolardır. Sıralamada 132. Sıradadır.

PUTINCOIN (PUT)

Sıralamada 226. Sırada yer alan Putincoin fiyatı 0,04 Dolar ve piyasa değeri yaklaşık olarak 8 milyon dolardır. Putincoin, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve Rusya halkına saygı göstermek amacıyla çıkarılmış bir dijital paradır. Bu dijital paranın toplam arzı 2 milyar Putcoindir.

PUTINCLASSIC (PUTIC)

Putınclassic, hem hatıra para olarak saklanabiliyor, hem de bu para ile alışveriş yapılabiliyor. Dünyanın ilk hatıra kripto parası olarak tanımlanan bu dijital paranın fiyatı 0,001 Dolar civarında olan bu paranın piyasa değeri yaklaşık 61 bin dolardır. Kripto para sıralamasında 716. Sıradadır. Paranın toplam arzı 84 milyon Putinclassic olmaktadır.

UFOCOIN (UFO)

Eski bir Bitcoin madencisi Peter Bushnell tarafından geliştirilen bu dijital para, bu tuhaf isimli paraların içindeki en güçlü paradır. Çok güçlü bir şifreleme sistemi kullanıldığından dolayı, çok daha güvenli bir ağ oluşturduğunu iddia ediyor. Coin listesi sıralamasında 415. sırada yer alan Ufocoin ile şuan için herhangi bir alışveriş işlemi yapılamamaktadır. 0,0001 Dolar fiyatı ve yaklaşık 646 bin Dolar piyasa değeri ile şimdilik sadece uzaylılarla alışveriş yapmaya imkân tanımaktadır.

F-TOKEN (F-)

Temmuzun 13’ünde piyasaya çıkan bu para alıcılarına benzersiz fırsatlar sunduğunu iddia etmektedir. Paranın web sitesinde bu paranın, insanların gerçek hislerini dışa vurma olanağı tanıdığını belirtiliyor. Dijital para sıralamasında 299. Sırda yer alan F-Tokenın fiyatı 0,08 Dolar civarındadır ve 3,5 milyon Dolarlık bir piyasa değeri vardır.

DOGECOIN (DOGE)

Adobe’den bir grup müdürü ve IBM’den bir yazılım mühendisinin pek te üzerine düşmeden öylece kurulan bir dijital para birimidir. Dogecoin ismi Japon şiba cinsi köpekten esinlenilerek konmuştur. Fiyatı yaklaşık olarak 0,002 Dolar civarındadır ve piyasa değeri 242 milyon Dolar civarındadır. Dijital para sıralamasında 35. sırada yer almaktadır.

GEREKSİZ ETHEREUM PARASI (UET)

Tanımında çok ilginç ifadelerin yer aldığı ve bu paranın alınmamasını yazan UET’nin,  bu yazılanlara rağmen insanlar üzerinde çok da etkili olmadığı görülmekte ve çıktıktan kısa bir süre sonra fiyatının 40 Doları geçtiği bilinmektedir. Şuan ki piyasa değeri 0,02 Dolar olan UET dijital paranın piyasa değeri yaklaşık olarak 88 bin Dolar civarındadır. Dijital para sıralamasında 683. sırada yer almaktadır.