ETİCARET MOBİL TİCARET TEKNOLOJİ

MOBiL işLETiM SiSTEMLERi


Gündelik yaşantımızda aktif olarak kullanmış olduğumuz telefon ve tabletlerimiz üzerinde işletim sistemi olarak kullanıcı tercihine göre değişiklikler göstermektedir. Mobil cihazlarımız üstünde tercih ettiğimiz 3 adet işletim sistemi bulunmakta. Bunlar Android, iOS veWindows Phone’dur.

Her biri kendine özgü nitelikleri ile kimi kullanıcılara avantaj kimilerine dezavantaj sağlıyor. Tabi bu mobil işletim sistemleri, nitelikleri kullanıcıların ilgi ve ihtiyacına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Android İşletim Sistemi

Google ve Open Handset Alliance (hür yazılım topluluğu) nedeni ile geliştirilen Linux tabanlı cep telefonları ve mobil cihazlar için geliştirilen, açık kaynak kodlu, bedava bir mobil işletim sistemidir. Her ne kadar Android yazılımının açık kaynak kodlu bulunduğu söylense de sistemsel bazı Android dosyalarının Google dolayısıyla kapalı kodludur. Google dışında bu kodlara ulaşmak pek de olası olmamakta. işletim sisteminin uzantısı .apk ‘dır. ekstra olarak olarak telefon yahut bir tablet üstünde işletim sistemi güncellemesi yapacağınızda ekstra olarak üç. parti programlar vasıtası ile .apk uzantılı dosyayı internet üzerinden indirerek aygıt üzerine kurulum yapılabilmektedir. Android işletim sisteminin Google tarafından parasız olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, işletim sisteminin daha hızlı ve çabuk gelişim göstermesi için oldukça çok marka nedeni ile kullanılabilmesi ve bu sayede reklam amaçlı şekilde daha çok kişiye ulaşmasını sağlamaktır. Android ilk olarak 2008 yılında kullanıcılar ile buluşmuştur. Android 1.0 HTC telefonlar aracılığı tüketicilere sunulmuştur. Günümüzde mobil cihazların dışında çok sayıda marka tablet üreten firma Android işletim sistemini tabletlerinde kullanılmaktadır. İşletim sistemine ait sürümleri ve çıkış tarihlerine de yer vermek istedim. Sürümlerin isimlerine bir göz atalım.

android-isletim-sistemi-pazar-payi-blog

iOS işletim Sistemi Nedir?

iOS, Apple sebebi ile geliştirilen kaynak kodları kapalı ve hiç bir biçimde son kullanıcının işletim sisteminin kodları ile alakalı müdahale edemediği, kapalı kutu mobil işletim sistemidir diyebiliriz. Mac OSX’cilt esinlenilerek geliştirilen bir işletim sistemidir. iOS işletim sistemi mimari yapısı sebebiyle App Storeya da iTunes dışında hiç bir yerden uygulama yüklenememektedir. İlk olarak iPhone için Macworld Conference

55a9cc9de50aa91af818a2af

 

Windows Phone işletim Sistemi Nedir?

2004 senesinde geliştirilmeye başlayan Windows Phone, Microsoft’un geliştirmiş olduğu ve Windows Mobile serilerine devam niteliğinde olan mobil işletim sistemidir. 2010 şubat ayında tam manasıyla kullanıcılar ile buluşan ve mobil dünya kurultayında ilk defa ilanlan sistem, Windows`un mobildeki müessesesel kullanıcı kitlesinin dışında, Windows Phone’da hedef kitle, Microsoft sebebi ile yalnızca son kullanıcılar şekilde belirlemişlerdir. 2010 Nisan ayında geliştirici araçları Microsoft sebebi ile indirilebilir şekilde uygulama geliştiricilere sunulmuştur. İnternet kullanıcılarının istatistiklarıne bakıldığında Windows Phone işletim sistemi, başka mobil işletim sistemleri arasında pek de seçenek edilmeyen bir işletim sistemi olarak görünüyor. Windows’u sırf bilgisayar kullanımında sevdiğimizi söyleyebiliriz. Çağımızda tablet olarak da Windows işletim sistemli tabletler satılmaktadır. lakin Android veya iOS işletim sistemlerini kullananlar kadar tercih edilmemektedir.

windows phone

Kimileri Android işletim sistemini hem görsel manada hem de kullanılabilirlik açısından tercih ediyor olsa da bazan kullanıcılar iOS`un hızlı ve daha emin buluyor. Mobil işletim sistemleri arasında hangisini kullanacağınız tamamiyle sizin şahsi isteklerinize ve biraz da alışkanlıklarınıza bağlıdır.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*