ETİCARET ETİCARET ALTYAPI ETİCARET SEO HABERLER MOBİL TİCARET SEO SOSYAL MEDYA TÜRKİYE

Seosözlük.com’dan e-ticarette başarılı olmak için öneriler

E-ticaret her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Sürekli gelişen büyüyen bir sektörde hayatta kalmak her firma için zor. Öyle ki bir gün uyandığımızda e-ticaret devi markafoni’nin battığını bile görebiliyoruz. Peki bu zorlu pazarda nasıl tutunabilir, nasıl hayatta kalabiliriz. İşte www.seosozluk.com ‘un sizlere önerileri:

Altyapı Seçimine Dikkat

E-ticaretin sınıfta kaldığı nokta tam da burası. Binlerce liralık yatırımla ürün aldınız, ofis tuttunuz, kargo şirketleriyle anlaştınız peki ekmek kapınız olan siteniz? Bu süreçte e-ticaret sitesi sahiplerinin inanılmaz cimri davrandığını söylesek haksız olmayız sanırım. Altyapı seçerken de sosyal medya ile uyumu, kullanım ve işlem kolaylığı, arayüz çeşitliliği, ödeme sistemlerine ve pazar yerlerine entegrasyon dikkat etmeniz gereken metriklerden sadece bir kaçıdır.

Reklam Maliyetlerini Kısmayın

Özellikle yeni başlayan e-ticaret firmalarının en büyük yanlışı sonuç görmediklerinde reklam maliyetlerini kısmak olacaktır. Siteniz başta bilinmediği için edinme maliyetleri fazla olacaktır ancak ilerde bunların meyvesini toplayacağınızı unutmayın.

SEO ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Çalışması Hayat Kurtarır

E-ticaret gelişiyor ancak küçük firmaların bu süreçte bulunmaları inanılmaz zorlaşıyor. Her ürün aramasında gittigidiyor, akakçe, hepsiburada, n11 gibi firmaların üst sıraları işgal ettiğini görebilirsiniz. Bununla başa çıkmanın en güzel yolu yine seo çalışması yapmak olacaktır. İyi belirlenmiş long tail keywordler ile küçük ama etkili trafik elde etmek hiçte zor değil.

Ürün Açıklamalarını Es Geçmeyin

Çoğu e-ticaret firması ürünlerle uğraşmak istemediği için xml yöntemiyle ürünleri sitesine yüklüyor ancak aynı xml belki onlarca siteye daha yükleniyor. Bu hem seo açısından kopya içeriğe giriyor hem de kullanıcıya özel bir şey sunmadığınızdan dolayı diğerlerinden öne geçmek mümkün olmuyor.

Sosyal Medya=Her Şey

Sosyal medya bugün en etkili satış, tanıtım ve trafik kanallarından bir tanesi. Linkedin, pinterest, instagram, facebook gibi kanalların etkili kullanılması ve bu alanlarda reklam yapılması ilgili kitleye ulaşmada çok önemlidir.

Mutlaka Blog Yazın

Kullanıcıya bilgi vermenin öneminden ürün acıkmaları bölümünde bahsetmiştik aynı şey blog için de geçerlidir. Blogdan sağlanan trafik aynı zamanda ilgili ve satın almaya yönelik kullanıcıyı da çekmektedir. Örneğin güzellik ürünleri satan bir e-ticaret şirketiyseniz blogunuzda cilt güzelliği için tercih edilmesi gereken 10 ürün başlıklı bir blog yazısı ve bunun sosyal medya hesaplarınızda paylaşımı kullanıcının hoşuna gidecektir.

Kimsenin Önemsemediği: Markalaşma

Markalaşma yeni kurulan e-ticaret firmalarının belki de en fazla yatırım yapması gereken alan olabilir. Her ne kadar önemi bilinmese de müşteri hepsiburada, n11 gibi markalardan aynı zamanda marka oldukları için de alışveriş yapıyor. Marka demek müşterilere güven vermek demektir. Telefon yerine salatalık gönderilen şu dönemde markalaşmayan işletmeler kaybetmeye mahkumdur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için e-ticarette markalaşma önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetini Unutmayın!

Şu ana kadar hep satışa yönelik stratejiler paylaştık ancak efsane olmak istiyorsanız unutulmaması gereken alanlardan birisi de müşteri memnuniyeti. Bugün en büyük firmaların bile bu alanda çok büyük eksikleri bulunmaktadır. E-ticaret firması kurucusu olarak sizler gerek satış öncesi gerek satış sonrası memnuniyeti sağlayarak belki de en güzel ve en etkili reklamı yapmış olacaksınız. Şunu unutmayın ki müşteri her zaman haklıdır!

Pazar Yerleri

Ben hep e-ticaret sitelerini dükkanlara, pazar yerlerini de avmlere benzetirim. Avmlere alışveriş yapmak için girersin dükkanlar ise dolaşırken karşına çıkar ve sana bir şekilde ürünü satmaya çalışır. Bu nedenle bu avmlerde bulunmak e-ticaretin olmazsa olmazlarından birisidir. Her ne kadar komisyonlar el yaksa da bu alanlarda bulunmak önemlidir.

Seosözlük’ün e-ticaret önerileri şimdilik bu kadar. Bizleri kendi blogumuzdan da takip edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*