RÖPORTAJ TEDARİK ZİNCİRİ ve TEDARİK YÖNETİMİ

Stoksuzsat.com’un CEO’su Yalçın KÜÇÜK ile Röportaj

Birçok firma E-Ticaret firmalarına tedarik yaparak faaliyetlerini sürdürmek için yola çıkmaktadır. Ancak süreç içerisinde tedarik yapmanın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu acı da olsa kavramaktadırlar.  Tecrübe, iş bitirme, çevre, yenilikçilik, piyasanın koşullarını görme gibi etkenler e-ticaret firmalarına tedarik  (xml entegrasyonu) yapan  firmaların olmazsa olmazlarındandır. Bunu en iyi yapmaya çalışan firmalar kalıcı olacaktır.  Tedarik denildiğinde  ilk akla gelen firmalardan birisi olan stoksuzsat.com’un CEO’su Yalçın KÜÇÜK’ün kapısını çaldık, sağ olsun bizi kırmadı ve kendisi ile oldukça faydalı bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba. Sizi tanıyabilir miyiz?

Tabi. Öncelikle e-ticaret sektörüne yaptığınız katkılardan dolayı size ve ekibinize çok teşekkür ederim. İsmim Yalçın KÜÇÜK. 15 yıldan fazla süren ve banka müfettişliğinden başlayıp genel müdürlüğe kadar uzanan profesyonel yöneticilik yaşantımın ardından  2014 yılında stoksuzsat.com projesini geliştiren ekibi kurdum ve projemiz 2015 ocak ayında faaliyete geçti.

Stoksuzsat.com projesi oldukça ilgi çekici ve e-ticaret tedarikçiliği sektörüne çok hızlı bir giriş yaptı. Yola çıkarken düşünceniz neydi?

Uzun bir süre e-ticaret sektörünü inceledik. Sektörün dinamiklerini ve sıkıntılarını anlamaya çalıştık. Vardığımız sonuçlara göre sorun hemen hemen herkes için ortaktı. A’dan Z’ye hizmet alabilecekleri bir firma yoktu. Sektörde her kategoriden tedarik hizmeti alabilecekleri birçok firma vardı ama girişimciler her tedarikçi ile ayrı ayrı anlaşmak ve hepsinin takibini ayrı ayrı  yapmak zorundaydılar. Üstelik bunların hepsi için ayrı ayrı hizmet bedeli ödemek zorundaydılar. Tek kaynaktan tüm kategorilerde hizmet alabilecekleri bir firma yoktu. Olduğunu iddia edenler ise ürün satışından ziyade network marketing denilen saadet zinciri tarzı bir yapılanmaya gitmişti. Biz sektördeki bu açığı tamamlamak ve e-ticaret girişimcilerinin işini nasıl kolaylaştırırız düşüncesiyle yola çıktık.

Stoksuzsat.com olarak  verdiğiniz hizmetlerden bahseder  misiniz?

Biz yola A’dan Z’ye hizmet sloganıyla çıktık ve bu doğrultuda devam ediyoruz. Her ihtiyaca göre çözümler ürettik. İsteyen girişimcilerin ödeme sistemi ve kargo entegrasyonu kurulu anahtar teslim e-ticaret sitelerini maksimum 48 saat içinde yayına alıyoruz. Bunun için belirledikleri alan adını bizim sunucularımıza yönlendirmeleri yeterli. Halihazırda e-ticaret sitesi olan ve / veya e-ticaret sitesi olmaksızın Gittigidiyor, N11 gibi e-pazar yerlerinde mağaza işleten girişimcilere ise istedikleri kategorilerde xml desteği sağlıyoruz. Anne bebek ürünlerinden oto yedek parçaya varıncaya kadar 20 ye yakın kategoride on binlerce ürünü  stok bulundurmadan ve hiçbir operasyonel maliyete girmeden diledikleri kâr marjıyla satabiliyorlar. Üstelik her bir tedarikçi ile ayrı ayrı anlaşmalarına ve takip etmelerine gerek kalmadan.

20160308_134636

Girişimcilerin şirket kuruluşu, fatura kesme, stok bulundurma, banka, kargo, depo, ofis, işçilik, satış sonrası hizmetler maliyetleri gibi zorunluluklarını ortadan kaldırarak tamamen satışa ve kâra odaklanmalarını nasıl sağlıyorsunuz?

Dediğiniz gibi girişimcilerin şirket kurmasına, stok bulundurmasına ve  satış için gerekli banka ve kargo gibi operasyonlara girmesine gerek kalmıyor. Onlar adına tüm Back Office hizmetlerini biz onlar adına yerine getiriyoruz. Böylece yasal yükümlülüklere ve sorunlara kafa yormadan sadece satışa odaklanmalarını sağlıyoruz. Üstelik bunu istedikleri yerden hatta başka bir işte çalışırken dahi yapabiliyorlar. Avantajlarımız burada sayılamayacak kadar fazla. Tüm detay bilgiler için http://stoksuzsat.com/sss-sik-sorulan-sorular/ sayfamızı ziyaret edebilirler. Ayrıca öğrenmek istedikleri hususlar konusunda iletişim sayfamızdan ve/veya iletişim telefonlarımızdan bize ulaşabilirler.

20160308_140730

Sektöre yatırımlarınız devam ediyor. Geleceğe dair planlarınız nedir?

Stoksuzsat.com projesi faaliyete geçtikten kısa bir süre sonra tedarik ve yazılım sektörünün en eski ve en bilindik markası olan sermayesizticaret.com sitesini ve bünyesindeki yazılım operasyonlarını devraldı. Sektörün geleceğine inanıyoruz. Sektöre yatırımlarımız devam edecek. Geleceğe dair hedefimiz tedarik sektörünün en büyük firması olmaktır. Bunu kısa sürede yapabilecek potansiyelimiz, gücümüz ve isteğimiz var.

20160308_140721

Verdiğiniz bilgiler ve katılımınız için teşekkür ederiz. Son olarak e- ticaret sektörüne girmek isteyenler veya işini geliştirmek isteyenler için önerileriniz almak isteriz.

E-ticaret pek çok kişinin düşündüğü kadar kolay ve zahmetsiz bir iş değildir. Öncelikle maliyet ve kâr hesaplarını iyi yapmalarını, ayrıca stok problemi yaşamayan güçlü tedarikçilerle çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Sektöre girmek isteyen veya işini daha da geliştirmek isteyen girişimcilerimizi stoksuzsat.com ve sermayesizticaret.com sitelerimizi incelemeye davet ediyoruz.

dropshipping

Bunlar da ilginizi çekebilir !

1 Yorum

Yorum yaz

*