ETİCARET SOSYAL MEDYA SÖZLÜK Tumblr

Tumblr Nedir? Tumblr Kullanımı Nasıldır?


AMERiKA orijinli sosyal file sitesi olan Tumblr, David Karp ile şubat 2007’de hayat buldu. Kurulmasının hemen peşinden iki hafta içinde 75.000 kullanıcıya erişen site sırf AMERiKA’da da toplam 13.4 milyon kullanıcıya sahip.

Tumblr’ın seçenek sitelerden farkı , öteki popüler sosyal paylaşım siteleri ile bir ahenk içinde çalışıyor olması.

Kullanıcı trafiği yüksek olan blog servisi Tumblr, 18-24 yaş aralığındaki blog kullanıcıları ile gücüne güç katmaktadır.

Microsoft ve Facebook’un da Tumblr’ı satın almak için devreye girmesi üzerine, Yahoo elini tez tutarak New York merkezli şirketi 1.1 milyar dolar karşılığında satın almıştır.

Kurulduğu tarihten bu güne kadar pratik ve kullanışlı fasıla yüzüyle milyonlarca kullanıcı çeken Tumblr’ın sunduğu blog hizmetini diğer sosyal ağlarla birleştirmesi de artı bir durum doğal.

Tumblr ile alakalı kısa bir bilgi verecek olursak;

 

Çalışan sayısı:175

Büroları: New York, Richmond, Virginia

Blog Sayısı: 109.5 milyon

Paylaşım Sayısı: 51.1 milyar

Gündelik Paylaşım: 82,1 milyon

Kullanılan lisan sayısı: 12

Tumblr Kullanımı Nasıldır?

Tumblr ile blog açmak için kolaydır. Bunun için Tumblr’ın anasayfasından, e-mail adress yazan yere sahip olduğunuz e-posta adresinizi, password yazan kısıma şifrenizi ve URL yazan kısıma ise sahip olmak istediğiniz blogun adresini yazın. URL olarak (örneğin eticaretgunlugu olarak) girerseniz, Tumblr blog adresiniz;

eticaretgunlugu.tumblr.com halinde olacaktır.

Sonrasında önünüze çıkacak olan ekrandaki resimde yer saha güvenlik karakterlerini girerek insan olduğunuzu Tumblr’a gösterin.

Açmış oldunuz! Bu evreden sonra bloğunuz kullanıma hazır anlamına gelir. E-postanıza gelen mail ile blogunuzu doğrulamayı unutmayın!

Her şey halloldu ve artık Tumblr’ınızı kullanmak istiyorsunuz. Anasayfaya dönerek bir evvelki evrede anlatılan kayıt olma işlemlerini yapmanız ve kayıt olduktan sonra, bu irtibattan giriş yaparak blogunuzun bilgi, tema ve manzara şekillerini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Sonrasında ise panodan girmek arzuladığınız blog yazısını buradan giriş yaparak yayımlayabilirsiniz.

Tumblr’da en fazla neler paylaşılıyor?

Paylaşılanların içinde lokomatif (yafta) gif uzantılı, öteki bir deyişle hareketli resim ve fotoğraflardır. Bu konuda resmen içinde bir hazine bulunan Tumblr’da oldukça güzel ve alaka çekimli paylaşımları bulabilirsiniz.

İkinci sırada ise “sanat” mevcut. çoklukla özgün görsellerin ve yeniden sanat konusunda haber ve çalışmaların paylaşıldığı “sanat” kategorisi Tumblr’ın en etken kullanılan başlıklarından.

Son şekilde üçüncü sırada ise; bir çeşit sanat olan “illüstrasyon” bulunmakta.

Listenin geri kalan bölümünde ise moda, film, yiyecek, oyun bunun gibi kategoriler bulunmakta.

Tumblr, Türkiye’de çok fazla popüler olarak bulunmasa da Türk kullanıcılarının oranı azımsanmayacak derece. Memleketimizde daha yaygınlaşamamasının nedenini, dil desteğinin olmamasına bağlanabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*