İnternet ve Web Arasındaki Fark

web&internet

İnsanlar sıklıkla “internet” ve “web” kelimelerini birbirinin yerine kullanıyorlar ancak bu kullanım teknik açıdan yanlış. İnternet milyarlarca bağlı bilgisayarın ve diğer donanım aygıtlarının muazzam bir ağını oluşturur. Her aygıt, her ikisi de internete bağlı olduğu sürece başka herhangi bir aygıta bağlanabilir. Web, donanım aygıtınızı kullanarak internette online olduğunuzda görebileceğiniz tüm web sayfalarından oluşur.

 Bir benzetme, net bir restorana, web’de ise menüsündeki en popüler yemeğe eşittir.

İnternet, Donanım Altyapısıdır

İnternet, milyarlarca bilgisayarı ve dünya genelinde bulunan ve kablolar ile kablosuz sinyaller aracılığıyla bağlanan diğer bağlı cihazların büyük bir bileşimidir. Bu muazzam ağ, büyük ana bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı ev cihazları, kişisel tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer cihazları içeren kişisel, iş, eğitim ve devlet aygıtlarını temsil eder.

İnternet, olası bir nükleer saldırıda ABD ordusunun iletişimlerini nasıl koruyabileceği konusunda bir deney olarak 1960’larda ARPAnet adı altında doğdu. Zaman geçtikçe, ARPAnet, üniversite ana bilgisayarlarını akademik amaçlarla birleştiren sivil bir deney oldu. 1980’ler ve 1990’larda kişisel bilgisayarlar yaygınlaştıkça, internet daha fazla kullanıcı bilgisayarlarını büyük ağa taktığında katlanarak büyüdü.

Bugün, internet, kablolarla ve kablosuz sinyallerle birbirine bağlanan milyarlarca kişisel, hükümet, eğitim ve ticari bilgisayar ve cihazdan oluşan kamusal bir örümcek ağı haline geldi.

İnternetin sahibi tek bir varlık yoktur. Hiçbir  hükümet internet faaliyetleri üzerinde yetki sahibi değildir. Bazı teknik kurallar, donanım ve yazılım standartları, kişilerin internete nasıl takıldığını zorlar, ancak çoğunlukla internet, donanım ağı için özgür ve açık yayın aracıdır.

Web, İnternet Üzerindeki Bilgidir

World Wide Web’i ve web sayfalarından veya içerdiği diğer içeriklerden herhangi birini görüntülemek için internete erişmeniz gerekir. Web, webin bilgi paylaşım kısmıdır. İnternette sunulan HTML sayfalarının genel adıdır.

Web,  bilgisayarlarınızdaki web tarayıcı yazılımıyla görüntülenebilen milyarlarca dijital sayfadan oluşur. Bu sayfalar, ansiklopedi sayfası gibi statik içerik ve eBay satışları, stoklar, hava durumu, haber ve trafik raporları gibi dinamik içerikler de dahil olmak üzere pek çok tür içeriyor.

Web sayfaları, bir bağlantıyı tıklatarak veya internette her web sayfasının benzersiz adresini tanıyan bir URL’yi bilerek herhangi bir genel web sayfasına atlamanızı sağlayan kodlama dili olan Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü kullanarak bağlanır.

World Wide Web 1989’da doğdu. İlginç bir şekilde, web araştırma fizikçileri tarafından inşa edildi, böylece araştırma bulgularını birbirlerinin bilgisayarlarıyla paylaşabildiler. Bugün, bu fikir tarihin en büyük insan koleksiyonuna dönüşmüştür.

Webin İnternetin Bir Kısmı Var

Web sayfaları çok miktarda bilgi içeriyor olsalar da, bilgilerin internet üzerinden paylaşılmasının tek yolu değildir.

Web değil de, e-posta, anlık ileti, haber grupları ve dosya aktarımları için de kullanılır. Web, internetin büyük bir bölümünü oluşturuyor ancak hepsi bu değil.

WEB, internetin sadece bir parçasıdır