Özel günlerde e-ticaret satışları % 30 artış gösteriyor

e-ticaret-banner

Elektronik Ticaret işletmecileri Derneği (ETiD) Başkanı Hakan Orhun, özel günlerde cirolarının yüzde 20 ile 30 arasında artığını belirterek, 14 şubat Sevgililer Günü’nü kapsayan haftada e-ticaret cirosunun 400 milyona yaklaştığını söyledi.
Türk e-ticaretinin 2000’li yıllarda inşa edilmeye başlandığını söyleyen Orhun, “Kurulan her e-ticaret şirketi buna çok fazla katkı sağladı. Burada hata yapmamak çok fazla önemli. Bugüne kadar hatasız geldik diyebilirim. O sebepten dolayı tüketicilerde itimat inşa etmiş durumdayız. Özelikle tüketiciler tarafında ’kredi kartını internette kullanmalı mıyım?’ diye bir soru işareti kafalarda yoktur. Bunu da şurada görüyoruz internet üzerinden yapılan ödemelerin yüzde 90’ından fazlası kredi kartıyla yapılır. 15 milyonu aşkın kullanıcıdan söz ediyoruz. Dolayısıyla her hanede e-ticaret kullanılıyor. Bu da aslında güvenin inşa edildiğinin işareti” dedi.

“Türkiye’de sitelere giren her iki kişiden bir tanesi alışveriş yapıyor”

“Nihai tüketicilerin e-ticareti kullanmasının sebeplerinin önce baktığımız günümüzde zaman elzem bir durumda, zaman konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır. Hızlı sipariş verebiliyorsunuz, siparişinizi bir ve ya iki gün arasında kapınızda teslim alıyorsunuz” diyen Hakan Orhun, bütün bunların yanında e-ticaret kullanıcılar açısından kıyaslamanın çok basit olan bir mecra olduğu için fiyatlar ve kampanyalar açısından tüketicilere büyük iyilikler sağladığını söyledi.
E-ticaretin, sektöre hem zaman hem de avantajlar sağladığının vurgulayan ETiD Başkanı, Türkiye’de e-ticaret kullanıcılarının 15 milyon civarında fakat sitelerin kullanıcılarına bakılınca 25-30 milyon rakamlardan söz edilmenin mümkün olduğunu belirtti. Bununla birlikte Orhun, Türkiye’de sitelere giren her iki kişiden birinin de alışveriş yaptığını açıkladı.

“Özel günler bizim ciromuzu yüzde 20 ile 30 arasında artırır”

E-ticaretin rutin haftalarda alışveriş tutarının 300 milyon TL seviyesinde olduğunu bildiren Orhun, Sevgililer günü, Anneler Günü bunun gibi özel haftalar olduğunda cironun yüzde 20 ile 30 arasında arttığını, dolayısıyla Sevgililer Gününü kapsayan haftadaki cironun kendi tahminine göre 400 milyon TL’ye yaklaştığı söyledi.
Sevgililer Günü’ne erkeklerin daha çok ciddiye aldığını belirten Orhun, “Hediye satışlarında baylar ön planda fakat kart kullanımında erkekler ön planda olsa da hane şekilde düşündüğümüzde alışverişi oluşturan kadında olabilir. İnternetten alışverişlerde erkek hanım neredeyse yakın ama hediye bakımından erkek biraz daha yukarıda” halinde konuştu.

“Erkekler çiçek, kadınlar gömlek tercih ediyor”

ETiD Başkanı Orhun, alışveriş yapanların tercihleri ile ilgili şunları söyledi: “Erkekler çiçeğe öncelik veriyor, bunun yanında mücevherde (küpe, kolye) sıralamalarda üst sırada.   Kadınlar ise gömlek tercih ediliyor genellikle. (Fiyat aralığı 50 ile 100 lira arası) E-ticaret her sene yüzde 30 ile 50 içinde büyümekte ancak iki seneyi kıyasladığımızda, bu büyümenin biraz bu rakamların altında kaldığını görüyoruz. 2016 yılında yüzde 20 civarında büyümekten söz etmek olası”.