DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET GİRİSİMCİLİK HABERLER MOBİL TİCARET TEDARİK ZİNCİRİ ve TEDARİK YÖNETİMİ TÜRKİYE

Gümrüksüz ithalat tutarı 30 euroya düştü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci son devirde yabancı e-ticaret sitelerinden ithal olarak gelen alternatifler için uygulanan gümrük muafiyet oranlarının haksız rekabet ortamına neden olduğunu belirterek 75 euroya kadar yapılan siparişlerde kullanılan gümrüksüz işlemler için limitin 30 euroya düşürüldüğünü açıkladı.

Ülkemiz Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada Tüfenkci; E-ticaret’in Türkiye’de çok fazla yol alınabilecek bir sektör olduğunun altını çizerek temellerin doğru atılması konusunun öneminden bahsetti.

‘E-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere muafiyet oranları çok aşırı yüksek’

Avrupa’da 22.5 euro olarak uygulanan muafiyet oranlarının Türkiye’de 75 euro olması haksız rekabet oluşturmaktadır. Haksız rekabet ortamının giderilmesi adına bir adım attıklarından bahseden Tüfenkci, Bakanlar Kurulu’nda imzalanan kararın Resmi Gazete’de yayınlanarak birkaç gün içerisinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Henüz Türkiye’de faaliyet göstermeyen Amazon’un Almanya mağazası üzerinden Türkiye açılımını başlatmasının ardından gelen bu karar dikkat çekiyor. Hatırlayacağınız üzere Amazon.de mağazasına Türkçe dil seçeneğini ekleyen e-ticaret devi, Türkiye’ye özel ücretsiz kargo teklifi sunmaya başlamış ve geçtiğimiz haftadan itibaren 40 euroluk alışverişler için 10 euro indirim kodu dağıtmaya başlamıştı.

İlginizi çekebilecek yazılar !

Amazon Almanya merkezi üzerinden Türkiye’ye ücretsiz kargo ve dil desteği sunmaya başladı

Amazon ürün satılmadan önce gönderim yapmaya hazırlanıyor

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*