ALTCOİN BİTCOİN DİJİTAL PARA ETİCARET Kemal ÖZGÜR KRİPTO PARA

Kripto paranın gelişimine farklı bir bakış

kemal özgür

30 yıl önce internetin olacağına çoğu kişi inanmıyordu. Bundan 15 yıl önce dünya nüfusunun % 1’i internet kullanıyorken şuan % 40’ı internet bağımlısı olmuştur. İnterneti çoğu kişi sosyal medya ve cinsel içerikli kullanıyor. Bu da internet için olumsuz düşüncelerin ağırlık kazanmasına ve güven unsurunun yok olmasına olanak sağlıyor. Halbuki interneti kullanmasanız da hayatınızı internet sayesinde geliştiriyor ve geçindiriyorsunuz. Nasıl mı?

Hayatın hangi alanında olursa olsun gelişim kaçınılmazdır. Dünya bankasına göre insan nüfusunun 2 Milyardan fazlasının dünya bankacılık sisteminin dışında olması onları açlık sınırının altında ve umutsuzluğa itmekte. Günümüz bankacılık sistemi 60 yıl önce geliştirilmiştir. Ancak yeni doğan inovatif yani yeni ve iyileştirilmiş fikirler, tüm dünyayı değiştirecek gücü barındıran finansal gelişimin yolunu açmıştır. Günümüzde kullanılan döviz fikri doların altın karşılığı olması fikrinden üretilmiştir. 70’li yılların başında doların altına çevirilmesi durdurulunca zaman içinde hiçbir döviz kendi değerini koruyamadı. Bunun sebebi Merkez Bankası ne zaman para basacak olsa, döviz yani cebimizdeki para değerini kaybetmektedir. Bunun adına enflasyon diyoruz. 2008 yılındaki kriz de bu ne denden dolayı olmuştur. Bu kriz aslında büyük bir finansal evrimin başlangıcına neden olmuştur.

Kripto para doğmuş oldu

Kripto para enflasyondan bağımsız ve altın prensiplerinin geçerli olduğu arz ve talebin belirlediği yeni bir para oluşturma fikriydi. Bizlere teknolojik avantajları sunan ucuz ve daha güvenli bir fikir. Günümüzde tüm büyük bankalar bu tipteki paranın, para sistemine etki edeceğini kavradılar. Tüm dünyadaki bankalar kripto para ve altında yatan teknolojiyi geliştirip uygulamak ile meşguller. Bankacılık sistemindeki blockchain (Bloklu zincir)’dir.

Kripto para birçok insan için çok yenidir. Ancak bu inovasyon paranın dijital düzlemdeki yeni şeklini görmeye başladı. Bunun altında yatan bloklu zincir teknolojisi sadece para sistemimizi değiştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda toplum içerisindeki tüm hareketlerimize etki etmektedir.

İnternetin önemi tamda burada başlıyor. 

İnternet herkese açık bir ortam olduğu için; bilgiyi bir yerden başka bir yere aynı anda hızlı bir şekilde göndermektedir. Buna karşın bloklu zincir bizlere yalnızca bilgiyi değil değeri de göz açıp kapayıncaya kadar göndermemizi sağlar. İnternet yanlız başına bilgi alışverişi yaparken bloklu zincir ile birlikte, değer alışverişini de sağlamaktadır. Blockchain (Bloklu zincir) teknolojisi kripto paranın temelini oluşturur. Ve blockchain toplumun her alanında uygulanmaktadır. Borsa, satış kayıtları, sözleşme süreleri ve özellikle bankacılık sektöründeki ödeme ve diğer işlemleri kullanım alanlarına örnektir.

Dünya Ekonomisinde Devrim

Blockchain ve kripto para günümüz ekonomisinde bir devrim gerçekleştirmektedir. 1 Bitcoin 2009 yılında 2017 yılının ilk yarısına kadar 1 Cent’ten 3 bin doları görerek olağan üstü bir değer artışı göstermektedir. Bu işin öncüleri gelecekte çok daha olumlu değişimlerin potansiyelini göstermekle birlikte yeni tarz kripto paraların çok daha güvenli olacağını anlamamıza yardımcı olmuşlardır.

Kripto para insanoğlunun geleceğini % 100 etkileyecektir. Günümüzde normal para ve buna bağlı olarak enflasyon değerleri bizlerin hayatını nasıl etkiliyorsa gelecekte kripto para hayatımızı etkileyecektir. Kripto paralı bir gelecekte enflasyon gibi belimizi büken bir kavram olmayacaktır. Kripto paralı bir gelecek kesinlikle olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de buna şimdilik ayak uydurmaya anlayarak ve öğrenerek başlayabilirsiniz.

Kripto para hakkında bilgi edinip eğitim almak için;

İletişim : 05462763204

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

kemalozgur

Ben yılların verdiği ticari geçmişini 3 yıldır e-ticarete taşıyan bir girişimciyim. Bundan böyle tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşacağım. E-Ticaret ile kalın...

1 Yorum

  • ilk başlarda banada hayal gibi geliyordu ama ,şu andan itibaren inanmak istemesemde kripto paranın gerçek olduğuna inanmak zorundayım, gerçekten şaşırtıcı bir teknoloji diyebilirim.

Yorum yaz

*