Dogecoin Nedir? Güncel fiyat bilgisi nedir?

dogecoin-eticaretgunlugu

Dogecoin hayatı “şaka para” olarak başladı, hızla pazara girdi.

Dogecoin (DOGE,) yaşamı şaka olarak başladı. Oregon, Portland’daki Billy Markus, DOGE’yi eğlenceli bir para birimi olarak geliştirdi.  Dogecoin sembolü, 2013 yılında internet çapında bir fenomene dönüşen Doge capsini kullanır. 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen Dogecoin ‘şaka para birimi’ olarak tanıtılmıştır. Dogecoin kendi sanal topluluğu ile çok hızlı bir şekilde büyümüştür ve 2 Şubat 2016 itibarıyla, 3.817 dogecoin değeri 1 dolardır.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, bitcoin hastalığından çok daha geniş bir demograja ulaşmak için tasarlanmış bir altoindir.

ikon sembol İlk çıkış tarihi Algoritma türü Maks. arz
Köpek, Ð
8 Aralık, 2013
scrypt
Sonsuz DOGE

 

Markus, Dogecoin sistemini o dönemde var olan Litcoin sistemini temel alarak oluşturmaya başladı. 6 Aralık 2013 tarihinde Dogecoin sistemi hayata geçirildi. Dogecoin ağı ilk başta 100 milyar Dogecoin üretmek için tasarlandı fakat sistem daha sonra sonsuz Dogecoin üretimine geçti.

Dogecoin vs Litecoin

Dogecoin madenciliği bazı parametrelerle Litecoin’den ayrılır. Dogecoin’in blok süresi 1 dakikadır. Bu süre Litecoin’de 2.5 dakikadır. Zorluk yeniden hedefleme süresi blok başına 1 (bir)dir. Bu rakam Dogecoin sisteminin ilk başladığı zamanlarda her dört saatte birdi. Ödül, blok ajandasına göre belirlenir.

 Kripto algoritması

Bitcoin gibi, Dogecoin blok zincirini korumak ve işçiler için DOGE ödülünü almak için bir madencilik sistemi kullanıyor. Bununla birlikte, SHA-256 yerine bir scrypt algoritması kullanır (Litecoin’in yaptığı gibi).

 

Bugünkü Dogecoin fiyatı

 

Dogecoin’a nasıl yatırım yapabilirim?

Dogecoin hakkında yayınladığımız bilgiler, yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır ve kripto paralara yatırım yapmak önemli riskler içerir. Kripto paraların performansları, gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Yatırım yapmadan önce, tavsiye almanız ve potansiyel getirinin riskleri aştığına karar vermelisiniz.

Dogecoin’a yatırım yapmak üç bölümden oluşmaktadır: Kripto para almak ve kullanmak , diğer kullanıcıları ödemek / devretmek ve Doge topluluğuna katılmak.

Dogecoin’in dünyasına gittikçe daha fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor.  Doge’yi sosyal medyada yaymak, internet üzerinden ürün ve hizmetler satın almak veya diğer kullanıcıları aktif hale getirmekten kaynaklanıyor olsa da, bu şifreleme yönetiminin sağlıklı bir topluluk faaliyetine iyi yanıt verdiği görülüyor.

Topluluğa katılmanız yalnızca Dogecoin hakkındakileri bilmeniz gerekenlerin dışında, aynı zamanda varlığından haberdar olamayan kullanıcılara göstererek Doge’nin görünürlüğünü de artıracaktır.

Dogecoin kullanımı ve takası nasıldır?

Bazı çevirimiçi borsalar ve takas siteleri Dogecoin’i başka para birimlerine dönüştürme hizmeti sunar. İlk Dogecoin ATM’si Şubat 2014 tarihinde Vancouver, Kanada’da açılmıştır. 17 Mart 2014 tarihinde de Dogecoin ve diğer altcoin sistemlerini destekleyen 2 Bitcoin ATM’si Tijuana, Meksika’da hizmete girmiştir.

Dogecoin madenciliği nasıl yapılır?

Dogecoin madenciliği bazı parametrelerle Litecoin’den ayrılır. Dogecoin’in blok süresi 1 dakikadır. Bu süre Litecoin’de 2.5 dakikadır. Zorluk yeniden hedefleme süresi blok başına birdir (1). Bu rakam Dogecoin sisteminin ilk başladığı zamanlarda her dört saatte birdi. Ödül, blok ajandasına göre belirlenir.

Dogecoin sayısı nedir?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine Dogecoin üretim miktarı sınırsızdır.  Cari üretim şemasına göre Şubat 2015 itibari ile 98 milyar coin üretilmiştir. 25 Şubat 2015 itibari ile de madenciliği yapılan Dogecoin blok sayısı 600 bindir. Bu tarihten itibaren her yıl 5 milyar 256 milyon Dogecoin dolaşıma sokulmaktadır. Bu rakam 2015 yılında % 5,256 enflasyon anlamına gelir. Enflasyon oranı her geçen yıl üretilen coinlerle beraber azalacaktır. 2025 yılı itibari ile enflasyon yüzde 3,4; 2035 yılı itibari ile yüzde 2,5 olacaktır.

2017 yılının başında 1.000 DOGE tutarında DOGE tutuyorsanız, bunun 6 aydan daha uzun bir süre sonra satılması durumunda 15.000 dolardan fazla bir değere dönüşmüştür.

Dikkat etmeniz gerekenler

Bazen Internet’in en sevdiği alttrasa denirken, Dogecoin eksileri olmadan olmaz.

  • Düşük değer. Sıklıkla olduğu gibi, Dogecoin’in en büyük avantajı bazılarının en büyük dezavantajı olarak görülüyor: düşük fiyatı. 100 dolar, 29 Aralık 2017’de size 12.380 DOGE alabilir ve bu paranın, bitoin gibi bir şey kadar değerli olmadığını gösteren bir işaret olarak görülebilir.
  • Sadece altcoindir.  Dogecoin küçük işlemler için basit şifreli para birimi olarak kalmaktan mutluluk duymaktadır.

Dogecoin Şaka Mı?

Adının bir İnternet memesinden esinlenilmesi ve topluluğunun madalyonla ilgili paylaşmaları çok sevilmesine rağmen arkasındaki teknoloji güçlü, sağlam ve inanılmaz derecede güvenlidir. Dogecoin, Eylül 2017’de 89 milyon doları aşan bir piyasa değeri ile (her madalyonun maliyetiyle çarpılarak hesaplandı), çevrimiçi kullanıcıları hızlı ve kolay bir şekilde devirme yönünde pazar açtı. Tüccarlar tarafından geniş çapta benimsenmiştir ve devam etmektedir. Dogecoin uzun süre orada kalacak gibi görünüyor.

Görüntü kaynakları: Shutterstock, CoinMarketCap