28 Aralık Segwit2x Çatalı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Segwit2x-28-aralik

 

Sonunda, nihayet  Kasım ayında iptal edilen çatallamayı 28 Aralık tarihinde segwit2x’nin olmasını bekliyoruz.

NELER OLUYOR

Son zamanlarda Bitcoin kullandıysanız kesinlikle çok yüksek işlem ücretleri ve transfer süreleri olduğunu fark etmişsinizdir. İstatistiklere göre, ortalama işlem komisyonu yaklaşık 15 USD dolardır.

Bu sorunu aşmak için Bitcoin topluluğu etkin çözüm arıyor.

Mevcut çözümlerden biri de segwit2x uygulamaktır . Kasım ayında, geliştiriciler segwit2x’i uygulamak için Bitcoin topluluğunda yeterince fikir birliğine varamadı. Ancak gelinen noktada fikir birliğinin desteğinin gördü ve sonunda üç kişilik bir ekip bu projeyi yürütmek ve 28 Aralık tarihinde segwit2x için karar verildi.

NEDEN SEGWIT2X?

Ekibe göre,

 • Blok boyutunun 4 mb’a kadar artırılması
 • İşlem maaliyetleri
 • Blokların üretim hızı artık 2.5 dakika
 • Benzersiz adres formatı
 • Her bloktan sonra zorluğun tekrar hesaplanması
 • Tekrarlanan işlemlere karşı koruma
 • X11 şifreleme algoritmasının kullanılması

Ekip bununla da yetinmeyerek açıklanan yol haritasına göre aşağıdaki değişikliklerin ileri bir tarihte yapılması planlanıyor:

İlginç olan, ekibin de BitGoP2x’i piyasaya sürdükten sonra geliştirmeye çalışacağına söz verdiğini belirtti. Yol haritalarını ileri tarihlerde yapılmak üzere aşağıdaki gelişmeleri sağlamak istemekteler;

 • Offline kodlar
 • Lightning Network ve çabuk transfer desteği
 • ZkSnark
 • Ethereum smart contracts
 • Anonim işlemler

Olduğu söyleniyor, çatal Bitcoin Cash‘in senaryosunu izleyecek, bu da her Bitcoin kullanıcısının Bitcoin cüzdanlarında B2X paraların 1: 1 oranını alacağı anlamına geliyor . Yeni madeni paralar da benzersiz bir adres biçiminden yararlanacak.

Bir diğer ilginç gerçek ise, ” tüm BTC sahiplerine 1’e 1 kadar  B2X değil, aynı orantılı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i de ilerleme taahhütleri için bir ödül olarak verileceği ” sözü verdiklerini söyledi .

 NELER BEKLEMEK VE NE YAPMALI?

Bu çatalın ne getireceği üzerinde fikir birliği yoktur. Her zaman olduğu gibi, beraber görebileceğimiz birçok yanları ve pek çok görüşler var.  Altcoinlerden hoşlanmayan insanlar, çatal tamamlandıktan sonra BTC çevirmek için B2X altcoinlerini satıp BTC’ye geçiş yapabilirler.

Şimdi, burada en önemli şey, benim görüşüme göre çatal süresince gerçek BTC’nizi kaybetmemektir. Çatallarda izlediğim bazı genel tavsiyeler şunlar; bunları da yararlı bulabilirsin diye düşündüm:

 1. Her şeyden önce, çatalın günü boyunca yapılan işlemlerden kaçınmak iyi bir fikirdir . Özellikle günümüzde Bitcoin işlemlerinin onaylanması birkaç saat sürebileceğinden, bu oldukça önemlidir. Beklemedeki işlemlerin çatal süresince bozulmayacağına dair herhangi bir garanti yoktur.
 2. B2X’inizi almak istiyorsanız mevcut BTC’nizi bir donanım / yazılım cüzdanına taşıdığınızdan emin olun. Paranızı alışverişte tutmaktan kaçının.
 3. B2X hakkında konuşmak, simgelerinizi otomatik olarak alacaksınız. DO B2X paralar karşılığında herhangi bir kişisel bilgilerinizi istediği herhangi bir web sitesini güvenmeyin. Birden fazla kişi önceki çatal süresince aldatılmıştır, bu yüzden bu tür e-postalardan bağımsız olarak bir aldatmaca e-postasına veya web sitesine denk gelmediğinizden emin olun.

B2X vadeli işlemlerini yapmak için resmi proje sitesinde listelenen birkaç borsaya da bakabilirsiniz.

Sonuç olarak

Topluluğun Bitcoin’i daha iyi hale getirme konusundaki çalışmalarını seviyorum. Evet, kendi cebine önem veren bireylerin yanı sıra yaşanamayan bazı projeler de var. Bitcoin topluluğu aktif olduğu müddetçe Bitcoin’in ne olursa olsun ilerlemesine devam etme ihtimali var.

Çatal hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edebileceğiniz siteler şunlardır:

http://b2x-segwit.io

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2595620

https://t.me/Segwit2_X

https://twitter.com/Segwit_2X