Bitcoin’in İnanılmaz Düşüşü

bitcoin_düşüş

 

Aslında böyle bir olayın olabileceğini kimse tahmin etmemişti. Aralık 2017’ye kadar 20.000 dolar civarlarına ulaşan Bitcoin’in herkes aralık ayında daha da yükselmesini bekliyordu fakat geçtiğimiz birkaç gün içinde bitcoin 9.000 dolar civarlarına kadar düştü.

Sanal alemin en çok kullanılan parası Bitcoin geçtiğimiz birkaç günde inanılmaz bir düşüş yaşadı. Öyle ki Bitcoin’in birkaç gün içinde yaşadığı bu düşüş, 1 Aralık 2017’den itibaren elde ettiği gelirlerin hepsini kaybetmesine yol açtı.

 

Peki Bitcoin Neden Bu Kadar Düştü?

Bitcoin’in bu düşüşünde birkaç etmen rol oynuyor fakat bu düşüşün en önemli nedeni Kripto para dünyasında kritik bir yere sahip olan Roger Ver’in CNBC’de yapmış olduğu açıklama. Yaptığı açıklamada Bitcoin’in altyapı sorunlarının olduğunu ve bu sorunları düzeltmek için kimsenin uğraşmadığını iddia eden Roger Ver, yaptığı bu açıklamayla Bitcoin’in düşüşlerinde en önemli rolü oynadı. Bunun dışında dünya üzerindeki en büyük borsalardan biri olan CoinBase’in nakit para ile Bitcoin cash ticareti başlatması da Bitcoin kullanıcılarının yatırımlarını bırakıp Bitcoin casha geçmesine yol açtı ve bu durum Bitcoin’in değerlerinin düşmesine neden oldu.

Genel Durum

Durumu genel olarak değerlendirdiğimiz zaman gerek Roger Ver’in CNBC’de yaptığı açıklamalar, gerek CoinBase’in nakit para ile Bitcoin cash ticareti yapıyor oluşu, Bitcoin’in son birkaç gün içinde ciddi bir şekilde düşmesine yol açtı. Tabi ki de tüm bu yaşanan durumlar birçok Bitcoin kullanıcısını da tedirgin etti.